Miksi kaikkien maailmanuskontojen äärimuodot vihaavat naisia?
Mistä johtuu, että niin fundamentalistikristyt, ortodoksijuutalaiset kuin ääri-islamilaisetkin halveksivat ja kahlitsevat naiset kotiin, eivätkä salli naisten äänten kuulua tai anna naisten osallistua uskonnon harjoittamiseen eivätkä yhteiskuntaan niin kuin miehet tekevät? Onko nainen ihminen vai omistettava asia uskonnoissa?
Kommentit (10)
Uskonnot ja niiden lahkot ovat miesten keksimiä, siinä se yksinkertainen syy. Onkohan muuten olemassa yhtään naisten kehittelemää uskontoa?
Jokin psykologinen teoria oli että "jotkut" miehet pelkäävät naisen kykyä synnyttää elämää ja toisaalta äidin vahvaa sidettä jälkikasvuunsa. Ehkäpä nämä miehet yrittävät kompensoida tätä "valtaa" yrittämällä itse hallita naisia.
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 14:19"]
Uskonnot ja niiden lahkot ovat miesten keksimiä, siinä se yksinkertainen syy. Onkohan muuten olemassa yhtään naisten kehittelemää uskontoa?
[/quote]Wiccalaisuus? Gnostilaisuus (kristinuskoa... tavallaan)?
Patriarkaalisessa maailmassa nainen edustaa ennen kaikkea uusintamista, suvun ja nimen jatkumista tulevaisuuteen. Miehelle on tärkeää pitää nainen tarkassa kontrollissa, koska mies haluaa varmistaa että juuri hän itse on jälkeläisten isä. Aikana, jolloin nämä kulttuurit ovat muodostuneet, vallitsi täydellinen patriarkaatti. Jos nainen juoksisi kokouksissa ja työelämässä, olisi mahdollista että... no, tiedätte kyllä. Geneettisen varmuuden pohjalta on sitten kehittynyt käsite suvun kunniasta, jota vaalitaan erittäin tarkasti, ja tämä kunnia saatetaan kokea uhatuksi, jos naisella on vapauksia. Yhteisöjen maallistuessa tällaiset säännöt hälvenevät, mutta tiukan uskonnollisuuden piirissä nämä ovat vielä voimissaan.
Koska kukapa ei sortaisi, jos tilaisuus annettaisiin. Absoluuttinen valta turmelee absoluuttisesti. Mikäs sen kivempaa kun on laillinen kotiorja, tai monta sellaista.
Koska alistettu nainen on miehelle vallan merkki. Ja vallalla miehet kilpailevat keskenään. Mitä alistetumpi on nainen, sitä enemmän miehellä henkselit paukkuu.
Koska naisen seksuaalisuus on "valuuttaa" ja sitä kontrolloimalla saa taas pienen palan valtaa. Koska mies ei voi ns. koskaan olla varma isyydestään, on parempi lukita nainen kotiin ja sillä varmistaa että jälkeläiset ovat omia. Muut eläimet tappelevat ehkä kuolemaan asti oikeudesta lisääntyä, ihminen keksi uskonnon ja telkesi naiset kotiinsa ja sai sillä oikeutuksen lisääntymiseensä.
Koska naiselliset vaistot; hellyys, herkkyys, hoivavietti ovat "heikkoutta" ja "heikkoja" pitää heidän itsensä takia hallita.
Koska naisen kuukautiskierto tekee hänestä mystisen, pelottavan. Sitä mitä pelkää, pitää lukita piiloon.
Mutta tämä on erinomainen kysymys... Ei minulla oikeita vastauksia ole.
Mä en ole muutenkaan tajunnut sitä miksi jumaluus on muka miehinen. Arkea läheisempi tulkinta olisi se, että elämää luova entiteetti olisi feminiininen: niinhän luonnossakin on. Ja ihmisessä. Mutta what ever.
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 14:27"]
Mä en ole muutenkaan tajunnut sitä miksi jumaluus on muka miehinen. Arkea läheisempi tulkinta olisi se, että elämää luova entiteetti olisi feminiininen: niinhän luonnossakin on. Ja ihmisessä. Mutta what ever.
[/quote]Mä ajattelen että Jumalassa on molemmat, ns maskuliiniset ja feminiiniset piirteet. ja muitakin vielä.
Aabrahamilaiset uskonnot on penis-kultteja. Sen takia ympärileikkaus on niin big deal.
Ehkä tiukkoja sääntöjä rakastavat hakeutuvat tuollaiseen. Taustalla vallan- ja alistamosenhalua, oma viha/käsittelemättömiä asioita jotka puetaa uskonnon hurskaaseen valeasuun. Esim Jeesus ei opettanut halveksimaan tai vihaamaan naisia tai lapsia alempiarvoisena kuin miehiä.