Olen raskaana sterilisaation jälkeen
Ja olen testituloksesta itseasiassa erittäin onnellinen! :)
Kerkisin jo pelästyä, että mulla on joku nyt hullusti kun olo on ollut niin outo ja ajoittain huono. Jotenkin vaan tuli tunne, että testaan ennen kuin menen lääkäriin ja niinhän tuo on plussaa.
Sterilisaatiosta on nyt yli 4 vuotta, mutta iältäni en ole vielä vanha. Sterilisaatio on tehty katkaisemalla piuhat. Samalla tavalla kävi aikanaan omalle mummulleni kun häneltä oli katkaistu piuhat ja laitettu vielä solmuun, mutta silti tuli raskaaksi vielä 2 kertaa elämänsä aikana. Raskaudet tosin päättyi hänellä keskenmenoon.
Minulle tämä on onneksi iloinen yllätys, koska sterilisaatio tehtiin ns. terveydellisistä syistä, mutta myöhemmin kävi ilmi ettei minussa olekaan mitään sellaista pielessä, ettenkö voisi/saisi raskautua. Tämä asia on saanut minut toivomaan lasta siten, että oltais varmaan jossain vaiheessa menty hedelmöityshoitoihin. Toivottavasti ei tarvitse ja tämä pysyisi kyydissä turvalliseen syntymään saakka. :)
Onnea :)