Hammaskivun kesto paikkauksen jälkeen?
Minulta lähti syvä ja hyvä paikka suukirurgin virheestä pari vuotta sitten. Sen jälkeen lähtenyt uusi pysyvä paikka ja tullut väliaikaispaikka ja tänään laitettiin uusi pysyvä. Nyt sanottiin, että jos kipu ei parissa kuukaudessa hellitä täysin, pitää juurihoitaa.
Akuuttia jomotusta ei ole yleensä ollut, vaan enemmänkin harjatessa tai harvoin jotakin 'terävää' (esim.sipsejä) syödessä vihlaisuja. Nyt oudosti viime viikkoina harjaaminen on sujunut kivutta, mutta kylmä on ruvennut koskemaan ja ollut muutakin lievää tulehtuneisuuden tunnetta, johon paikkaamisen toivoisi auttavan.
Osaako joku arvioida kuinka pitkään jatkuva paikkauksen jälkeinen peruskipu on normaalia? Hammas oli ollut osittain paljaana joitakin viikkoja ennen paikkaamista, sillä väliaikaispaikan murtuessa osittain laittoi suuhygienisti siihen jonkinlaisen lisäpaikan, mikä kaiketi kerkesi hajota osittain ennen paikkaamista tai oli alunperinkin puutteellinen.