Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

1-vuotias ollu hereillä jo kohta 2 tuntia

Vierailija
08.12.2014 |

Mikään ei auta. Ei viereen ottaminen, ei maito, ei tassuttelu, ei mikään. Kun ei vaan nuku.

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 10:06"]

Ihan mielenkiinnosta, ootteko te joiden lapset valvoo yöllä juoneet raskausaikana paljon kahvia tai kofeiinipitoisia juomia?

[/quote]

 

en mitenkään erityisen paljon, vähemmän kuin muuten. 

 

ap, joka pelkää jo ensi yötä ja sitä seuraavaa ja sitä seuraavaa. tämä ei ole elämää. 

Vierailija
2/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, olen pahoillani. Itse sain poikkeuksellisesti jäädä sänkyyn makaamaan, kun mies vie lasta ulos. yö sinänsä ei ollut poikkeuksellisen hirveä, perus valvomista. Mutta olen niin poikki, etten voi kuin itkeä ja tulin palstailemaan josko vähän rauhoittuisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 07:28"]Älä yritä päästä helpolla ja laita sitä nukkumaan jo 19.00
[/quote]

Ei se ihan noin mene. Meillä lapsi nyt kaksi vuotias ja mennyt nukkumaan seitsemältä illalla jo yli vuoden verran. Nukkuu joka aamu 7-9 asti. Päivällä parin tunnin päikkärit. Jotkut lapset nukkuu huonommin, ihan kuin aikuisetkin.

Vierailija
4/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 11:10"][quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 07:28"]Älä yritä päästä helpolla ja laita sitä nukkumaan jo 19.00
[/quote]

Ei se ihan noin mene. Meillä lapsi nyt kaksi vuotias ja mennyt nukkumaan seitsemältä illalla jo yli vuoden verran. Nukkuu joka aamu 7-9 asti. Päivällä parin tunnin päikkärit. Jotkut lapset nukkuu huonommin, ihan kuin aikuisetkin.
[/quote]

Ja näitä kun lukee niin huomaan miten onnekas olen!

Vierailija
5/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei. Ilmoittaudu hätäkahvit jyväskylä fb ryhmään, saat oikeaa vertaistukea! Jatkuva valvominen on kamalaa. Minun molemmat poikani olivat tooosi huonoja nukkujia. Mutta nyt he ovat jo 4 ja 6 ja unetkin ovat alkaneet maistua nuoremmalle hyvin. Päiväväsytys  eli ulkoilu ja päiväunien säännöstely klo 13:sta jälkeen auttoivat.
Tsemppia sulle!

Vierailija
6/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos tsempeistä. pelkään aidosti että olen kroonisesti masentumassa tämän univajeen takia. eikä satunnaiset yöt kun esim mies hoitaa vauvaa auta mitään. pelottaa. olen muille lapsille kuin haamu entisestä äidistä, paha mieli heidänkin takia.

 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 07:48"][quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 07:28"]

Älä yritä päästä helpolla ja laita sitä nukkumaan jo 19.00

[/quote]

 Meidän yksivuotias käy yleensä 19.00 nukkumaan ja herää aamulla mulle täydelliseen aikaan 6-7. Yöllä ei kuku. 

 On ollut pienempänä joku yö kun heräsi kuuta katselemaan, noh siinähän katseltiin! Nautin niin suuresti lapsistani että mä vaan ihailin tätä täydellisyyttä kun se ihmetteli maailmaa! :)

 Ei toinna elämää kiirehtiä, lapset on hetken pieniä ja hetken on ne "ongelmat". Miksi yöllä on niin paha valvoa, eipä ole tuonne töihin lähtöä kun on kotiäiti :)
[/quote]

Että ihan muutamana yönä kattelitte kuuta. ... Mitä jos ne "hetken ongelmat" kestää koko vuoden? Kyllä silloin on jo epätoivoinen olo kun ei yhtään tiedä onko vielä seuraavat vuodet yhtä pätkäunta vai ei.
Ja ap:n vauva jo 1v, äiti vou olla jo töissä.

Vierailija
8/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkoilkaa illalla, laita iltapalaksi sellaista ruokaa, joka maistuu hyvin ( muttei käy masun päälle), käytä saunassa ja laita lapsi vähän myöhemmin nukkumaan, että on ihan rättiväsynyt ennen kuin nukahtaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuollasia öitä meilläkin takana monta. Se on kamalaa, yöllä ahdistaa ihan hirveest. Meillä valvottajia kaks kolmesta. Keskimmäisellä helpotti puoltoista vuotiaana, nuorin nyt 1v3kk ja on jo menty parempaan, tosin just äsken huuteli, mut nukahti suht nopsaan. Koita jaksaa, auttaa en osaa, itekin kokeillu vaik mitä, ajan kans helpottaa. Mäkin yritän ny nukkua, tsemppiä!!!

Vierailija
10/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ite 21 ja nyt 18 tuntia hereillä ja parin tunnin päästä töihin. Helpolla pääset. :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monelta laitatte ne nukkumaan? Meillä 1v menee yöunille 22 vasta ja hyvin nukkuu 9-10 asti.

Vierailija
12/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auttaisko jos vähentäis päiväunia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tuo 1 vuotias nulikka ollu jo 20 tuntia hereillä putkeen, mikä avuksi, nuijanukutus?

Vierailija
14/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unikoulu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotiunikoulut

Jos lapsella on vaikeuksia nukahtaa tai hän heräilee öisin, unikoulu kotona on turvallinen tapa yrittää muuttaa lapsen unitapoja. Kotiunikoulu sopii yli puolivuotiaiden lasten nukuttamiseen, jolloin lapsi jo pärjää yön ilman tiheää yösyömistä. Unikoulun tavoitteena on, että lapsi oppii nukahtamaan itse, ilman maitoa tai vanhemman apua.

Unikouluja on useita erilaisia, mutta niissä on yhteinen perusajatus: jos lapsi nukkumaan laitettaessa itkee, hänen luokseen mennään. Tyynnyttelyä rajoitetaan asteittain niin, että lapsi vähitellen oppii itse rauhoittamaan itsensä uneen. Kaikissa unikouluissa vanhemman on oltava johdonmukainen. Kun kotiunikoulua noudatetaan johdonmukaisesti, terveen lapsen nukkumisessa voi tapahtua muutoksia jopa kolmessa neljässä yössä.

Pistäytyminen
•Laita lapsi sänkyynsä unisena mutta valveilla.
•Sano hyvää yötä ja poistu.
•Jos lapsi alkaa vastustaa, mene hänen luokseen ennalta päättämäsi ajan kuluttua.
•Kun menet lapsen luo, kerro hänelle esimerkiksi, että kaikki on hyvin, nyt on yö, nyt nukutaan. Kerro aina sama asia ja puhu rauhallisesti. Älä nosta lasta pois sängystä. Poistu paikalta.
•Kuuntele. Jos lapsi vastustaa eikä tunnu tyyntyvän, mene takaisin ennalta päättämäsi ajan kuluttua ja tee samoin kuin edellisellä kerralla.
•Seuraavalla ja sitä seuraavilla kerroilla odota vähän pidempi aika, ennen kuin menet lapsen luo. Seuraavina öinä voit pidentää aikaa entisestään.
•Jatka unikoulua viikon ajan.

Tassu-unikoulu
•Laita lapsi sänkyynsä unisena mutta valveilla. Poistu. Jos lapsi itkeskelee, kuuntele, ennen kuin ryntäät paikalle.
•Jos itku jatkuu tai voimistuu, mene lapsen luo ja laita kätesi tukevasti lapsen selän päälle. Pidä kättä paikallaan kunnes lapsi rauhoittuu, mutta älä anna hänen nukahtaa niin, että kätesi on selän päällä.
•Jos lapsi ei rauhoitu tähän, silitä häntä tuntuvin, säännöllisin liikkein hartioista, selästä ja pepusta.
•Jos tämäkään ei auta, nosta lapsi syliin rintaasi vasten. Silitä selkää. Kun lapsi rauhoittuu, laske takaisin sänkyyn. Pidä kättä hetki lapsen selän päällä. Älä anna lapsen nukahtaa syliin tai tassutukseen.
•Toista tarvittaessa.

Tuolimenetelmä
•Laita lapsi sänkyyn valveilla. Mene itse makuulle tai istu aivan hänen viereensä. Jos lapsi itkee, lohduta puhumalla tai vaikkapa hyräilemällä rauhallisesti. Älä nosta syliin.
•Istu seuraavana iltana aivan lapsen sängyn vieressä tai sängyllä.
•Siirrä seuraavina iltoina tuolia vähitellen aina kauemmaksi lapsen sängystä, kunnes olet lapsen makuuhuoneen oven ulkopuolella.

Vanhempi nukkuu lapsen huoneessa
•Aseta patja tai tuo itsellesi sänky lapsen huoneeseen.
•Laita lapsi sänkyyn valveilla. Käy itse nukkumaan omalle vuoteellesi.
•Teeskentele nukkuvaa tai nuku läpi yön yrittäen olla reagoimatta lapseen, jos hän on hereillä tai vähän itkeskelee.
•Nuku lapsen huoneessa viikon ajan. Siirry sitten takaisin omaan sänkyysi.

Suunnitellut herättämiset
•Kirjoita muistiin lapsen yöheräilyt viikon ajalta saadaksesi selville lapsen tyypilliset heräämisajat.
•Säädä itsellesi herätyskello soimaan ja herätä lapsi 15–30 minuuttia ennen tavanomaista yöheräämisaikaa. Rauhoita lapsi takaisin uneen samalla tavalla kuin ennenkin olet rauhoittanut.
•Noudata samaa yöherätysaikaa muutaman vuorokauden ajan.
•Siirrä sen jälkeen herätysaikaa puoli tuntia myöhemmäksi. Noudata uutta herätysaikaa taas muutaman vuorokauden ajan.
•Hivuta herätysaikaa vähitellen aina vain lähemmäs aamua ja sitä ajankohtaa, jolloin lapsi herää uuteen päivään. Jos heräämisiä on enemmän kuin yksi, ensin niistä putoaa pois myöhäisempi ja sitten aikaisempi.

Jotta unikoulu onnistuu:
•Ole itse rauhallinen ja kärsivällinen, koska lapsi reagoi hoivaajan olotilaan. Levänneemmän vanhemman on parempi hoitaa lapsen yöheräilyt.
•Hellyyskiintiön täyttyminen päivän aikana antaa pohjan hyville yöunille. Pidä lasta lähellä ja leiki leikkejä, jossa on paljon fyysistä läheisyyttä.
• Pyri siihen, että lapsi ei syö nukahtaessaan. Jos lapsi nukahtaa esim. imetyksen aikana, havahduta häntä lempeästi huomaamaan, että hänet siirretään omaan sänkyyn. Lapsen on yöllä herätessään tärkeätä huomata olevansa tutussa paikassa, siellä missä hän nukahti. Tuttu riepu, unilelu tai tutti auttaa lasta tyyntymään ja rauhoittumaan uneen.
•Lapsi voi aluksi reagoida uusiin nukahtamisjärjestelyihin kiihkeästi itkemällä, mutta hän kestää muutosten aiheuttaman harmin, kun vanhemmat ovat hänen saatavillaan ja auttavat sietämään uusia tapoja. Itku sylin turvassa ei vaaranna lapsen luottamusta vanhempiinsa.
•Säännöllinen päivärytmi on tärkeää myös kotiunikoulun onnistumisessa.
•Osa alle vuoden ikäisistä vauvoista voi tarvita vielä yhden yösyötön aamuyöllä.

Vierailija
16/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä valvottiin joka yö 4h. Ensin 1-2h syöttö ja sit kiertelin huoneesta toiseen lapsi sylissä ja mies kuorsasi. Joka yö

Vierailija
17/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaista on elämä pienten kanssa. Kohta jo helpottaa. Älä stressaa, pysy rauhallisena ja laita lapsi yhä uudelleen nukkumaan tai kanna sylissä tai mitä vaan teillä on tapana tehdä.

Pimeässä ahdistaa mikä tahansa hankala asia. Kohta on kevät ja kaikki on helpompaa.

Tsemppiä!

4 lapsen isä

Vierailija
18/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä yritä päästä helpolla ja laita sitä nukkumaan jo 19.00

Vierailija
19/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on välillä tuollaisia öitä myös, vaikka pääasiassa lapsi nukkuu hyvin. Tällaisia öitä tulee varsinkin silloin, kun lapsi on tulossa kipeäksi. Joskus ei ole auttanut mikään muu, kuin lähteä autolla ajamaan korttelia ympäri, että saisi pienen potilaan edes vähän lepäämään.

Vierailija
20/25 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mennään klo 20 nukkumaan ja nukutaan yön läpi. Mutta klo 5-6 aikaan herätään kyllä aivan varmasti, mentiin sitten nukkumaan myöhemmin tai ei. Klo 6 on meillä jo luksusta. Joskus harvoin erehdytään kuorsaamaan klo 7 asti. :D