Oliko isäsi mukana synnytyksessä kun sinä synnyit?
Oma isäni on ollut mukana synnytyksessä kun sinä synnyit ja milloin? Oma isäni on ollut vuonna -71, ja se ei kuulema ollut ihan tavanomaista, mutta ei nyt tavattoman harvinastakaan siihen aikaan.
Kommentit (24)
Ei ollut. Oli isoveljeni synnytyksessä 1979, mutta minun syntymäni ajan hänen piti olla kotona tuon kys. veljen kanssa.
Saapa nähdä käykö meillä samoin, kun on turvaverkot aika vähissä. Toinen lapsi siis nyt tulossa.
Oli! Ja isäni syntymävuosi 1925. Harvinaista sen ajan miehille.
EI ollut. Vuosi -76, pieni kaupunki, jossa johtavalla kätilöllä oli tapana, että vauva näytetään ikkunan läpi kolmesti. Yhdesti isälle, ja yhdesti kummillekin isovanhemmille. Todellakaan ollut synnytyssaliin asiaa miehillä. Ei suostunut näyttämään vauvaa ikkunan läpi, kun mukana oli täti isovanhemien lisäksi, vaan tädin piti mennä pois.
Ei ollut v.83, ei ollut pikkusisaruksenkaan 80-luvulla sekin
Ei ollut, vaan odotti veljeni kanssa käytävällä. Vuosi 1989.
On ollut sekä minun että kaikkien sisarusteni synnytyksissä. Vuosina -91, -94, -96 ja -03.
En muista. Luultavasti ei, vuosi 74.
Ei ollut. Siihen aikaan ei sektioon ollut isukeilla mitään asiaa. 1976
Ei ollut,ei miehiä päästety mukaan ainakaan Ruotsissa 1970
Ei ollut, oli silloinkin ryyppäämässä.
Ei ollut, Tyksissä ei päästetty -74. Muutama vuosi myöhemmin pääsi jo mutta silloinkin isän piti käydä joku valmennus etukäteen.
Nyt kyllä kysyit pahan kyssärin.
Muistan nuo ajat kyllä todella huonosti, koska olin aika nuori tuolloin.
Ei ollut eikä sitä sen koommin olla nähtykään. Parempi niin, kaikista ei ole isiksi.
Ei ollut, vuosi 1987. Isälläni oli postikonttori, jota ei voinut sulkea arkipäivänä. Synnyin maanantaina puoli kaksi.
Ei ollut, ei päästetty mukaan. Jännä, että joissain paikoissa on samoihin aikoihin päässyt mukaan.
-75
Oli, v. -75.