Luomenpoisto
Varasin juuri luomenpoistoon ajan, mutta tajusin että poistosta tasan 15 päivän päästä lähden etelänmatkalle, johon luonnollisesti sisältyy uimista ja auringonottoa. Kauanko tikkejä joutuu pitämään? Voinko uida matkalla vai siirränkö poiston? Minulta poistetaan pari luomea vatsasta ja yksi kainalosta.
Kommentit (6)
Multa poistettiin rinnan alta luomi ja tikit oli viikon. Tikkien poistamispäivänä ei saanut käydä suihkussa.
Jos paranemisessa tulee ongelmia,niin ei kerkeä tervehtyä tuohon mennessä.Eli koitahan siirtää reissun jälkeiseksi.
En poistaisi tuollon jos matka edessä. 5-8 päivää tikit mutta sen jälkeen pitää muutaman viikon pitää tukilaastaria arven päällä ettei arpi ala kasvamaan. Ja toisekseen arvelle ei tee hyvää saada aurinkoa heti. Voi muuttua eri väriseksi kuin muu iho.
"Normaalisti suihkuun saa mennä vuorokauden kuluttua toimenpiteestä. Saunominen ja uiminen on kielletty ompeleiden poistoon saakka. Ompeleita pidetään 1-2 viikkoa haavan sijainnista riippuen."
Eli on vähän ns. siinä ja siinä. Soita ja kysy?
Hyi luulin silmäluomen! En ajatellu kunnolla...
Mahassa tikit ovat yleensä pitempään, koska haava repeää siinä helposti. Usein 10 päivää. Itselläni oli tuon 10pv mahassa ja silti haava repesi auki ensimmäisenä yönä poiston jälkeen. Kyllä ainakin tällä kokemuksella ehdottomasti lykkäisin operaation matkan jälkeen!