Onni potki ja tilin saldo 18.000! Mitä sä tekisit?
Kommentit (29)
Anna se mulle. Tulee hyvään tarkoitukseen.
:)
Ihmettelisin minne helvettiin on hävinnyt rahaa mun tililtäni.
Maksaisin sairauteni aikana otetun joustoluoton pois, jota on jäljellä vähän alle 10 000 euroa. Lopulla rakentaisin meille portaat, joihin ei ole kahteen vuoteen ollut varaa. Ostaisin lapsille vaatteita. Loput laittaisin hyväntekeväisyyteen, sillä sitten pärjättäisiin jo hyvin omillamme.
mä ostin vaimolle justiin kellon tolla hinnalla ja tykkäs kovasti, tosin tilillä on toi summa tietty melko moneen kertaan
[quote author="Vierailija" time="07.03.2013 klo 17:30"]
Työtäni! (olen tutkija)
[/quote]
Niin jä kävisin hammaslääkärissä ja gynellä, edellisistä jo n vuotta aikaa, kun ei ole rahaa.
Laittaisin säästöön tulevaa asuntolainan poismaksua varten. Meillä on kiinteäkorkoista asuntolainaa, jonka voisi maksaa muutaman vuoden päästä pois. Tuo sopisi siihen käyttöön hyvin.
Ööö, no mulla on 23 000 euroa tilillä.
Miksi pitäisi tehdä jotain? Sittenhän siellä tilillä ei enää ole rahaa...
Mä menisin naimisiin ton ihanan mieheni kanssa. <3
Maksaisin kaikki velkani pois, mm. autolainan. Jos olisi enempi rahaa, niin sitten lähtisin reissuun perheen kanssa, ja sisustaisin kotia, ostaisin uuden sohvan ja nojatuolin kun ovat ihan kulahtaneet. Tarvitsisin myös lapselle kirjoituspöydän ja isomman sängyn ja lelukaapin, ehkä taulutelevisiokin olisi kiva, edellinen telkku on vanha lahjoituksena saatu putkitv.
Aika paljon muuten saa sisustukseen rahaa palamaan jos oikeasti ostaisi ne huonekalut mitä tarvitsisi ja laatua. Sitä aina ihmettelen, että mistä ihmiset repii kalliisiin sisustukseen rahat?
Tekisin kylppäri remontin, matkustelisin ja maksaisin lainaa pois :)
miks te kaikki oletatte ap. puhuvan euroista? Voi olla että asuisin ulkomailla ja ostaisin paketin paskapaperia:0 TASARAHALLA!! mistäs sen tietää....
Mä maksaisin asuntolainaa pois 10tonnilla, ja lopuilla rahoilla tehtäis pari huippukivaa reissua ulkomaille. Se olis sit tasaraha.
Haluaisin sanoa että tilaisin heti meille kylppäriremontin, mutta oikeasti varmaan laittaisin sijoituksiin. Olen jotenkin niin varovainen rahan tuhlaamisen suhteen, kun pelkään että meille tulee ero milloin hyvänsä ja pitää pistää talo myyntiin.
Eipä tuolla nyt mitään iheelistä tulisi tehtyä. Maksaisin visatilin nollille ja kävisin ostamassa uuden pyykkitornin ja kotiteatterin. Ehkä päivittäisin yhden tietokoneen uuteen.
Loput saisi jäädä tilille odottelemaan hupenemistaan. Luulen että ennen juhannusta olisi normaali köyhuus tavoitettu.
Kymppitonnilla tekisin ylimääräisen lyhennyksen asuntolainaan ja 5000 laittaisin säästötilille muiden remonttirahojen jatkoksi odottelemaan tulevaa tarvetta.
1500 euroa käyttäisin "hemmotteluun": Uusiin aktiivikaiuttimiin (400e) ja varaisin meille pienen kesälomamatkan kesälomaksi.
Toiset 1500e säästäisin toukokuisten häiden ravintolalaskua ajatellen.
Oon kade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Miksi ei minua potki onni?
Soittaisin pankkiin ja kysyisin minne ihmeeseen on reilu kymppitonni kadonnut käyttötililtäni.
Maksaisin pienempiä velkoja pois, tekisin kylppäriremontin ja kävisin perheen kanssa jossain reissussa.