Voiko paha niska-hartiajumi aiheuttaa poskisärkyä
ja hengenahdistusta ja jopa korvasärkyä?? Mä vähän epäilen, mutta omt-fyssari väitti niin. Mulla oli ihan kivikovat hartiat. Itse olin antibioottia hakemaan poskiontelotulehdukseen..
Kommentit (5)
Kyllä mulla oli paha hengenahdistus, joka meni pois usealla hieronnalla ja nikamaniksauttelulla.
Kyllä. Paha bruksismi aiheutti jatkuvan korvasäryn, kasvojen tunnottomuutta, kaulakipua ym. kaikkea mahdollista. Rauhaset turposivat, nielemisvaikeutta jne..
Juuri noin, kuten 2-4 jo kirjoittivat. Hoidata ensin niskat ja purentalihakset ja sitten mietit antibiootteja vasta. Poskiontelontulehduksessa ontelon kohdan koputtelu (siis iholle) tekee kipeää, paineen lisäys (= kumarru pää alaspäin) samoin.
Mulla on ongelmia purennan takia ja siksi poskilihakset jatkuvasti kipeinä. Poskilihaksista kipu leviää niskaan, hartioihin ja rintalihaksiin.
Voi aiheuttaa. Samoin toisinpäin, poskilihasten tiukkuus voi aiheuttaa hartiasärkyä j amuit aihmeellisiä oireita.