Kumman lentoyhtiön koneella lennän?
Airline-otsikon alla on kaksi eri lentoyhtiötä ja ensimmäisen jälkeen on se ns. "koneen numero-kirjainyhdistelmä"(en keksinyt parempaa nimeä). Sen alla on "operated by" ja toinen lentoyhtiö.
Onko se tuo lentoyhtilö mikä on operoiva yhtiö vai toinen?
Kysyn vielä toisen kysymyksen vaikkei varsinaisesti liity tähän aiheeseen: Onko lentokoneissa yleensä mahdollisuus ladata esim. kännykkää, ilman että tarvii valloittaa jotain yleisessä käytössä olevaa pistorasiaa (jos sellainen on)? Ei varmaan omalla paikalla mutta kysynpä kumminkin;d
Kommentit (12)
Operoiva yhtiö on se kenen lentokone on ja tietääkseni mitään kännykänlatausmahdollisuuksia ei taida olla. Kentillä kyllä on.
Operoivan yhtiön koneella, ei voi ladata, businesserikseen
Mutta miksi sitten sen ensimmäisen lentoyhtiön nimen edessä on se numero-kirjain hässäkkä? Esim. BA6754? Mietin juuri että onko se koneen ns. malli?:D Mutta tosiaan jos operoiva yhtiö on se minkä koneeseen menen, niin hyvä:P
Ei ole yleisiä pistorasioita mitä saisi tuohon tarkoitukseen käyttää. Isommissa koneissa (riippuen konetyypistä, on pistoke penkissä), riippuu siis millä yhtiöllä ja mihin lennät..
5 vielä tässä, siis voi hyvin olla turistissakin latausmahdollisuus, jos kaukolento kyseessä
ja se kirjainsarja on lentoyhtiön kansainvälinen lyhenne
[quote author="Vierailija" time="11.04.2013 klo 21:35"]
5 vielä tässä, siis voi hyvin olla turistissakin latausmahdollisuus, jos kaukolento kyseessä
[/quote]
On kaukolento:)
Kiitos vastauksista ja hyvää yötä!:)
T:Ap
[quote author="Vierailija" time="11.04.2013 klo 21:33"]
Mutta miksi sitten sen ensimmäisen lentoyhtiön nimen edessä on se numero-kirjain hässäkkä? Esim. BA6754? Mietin juuri että onko se koneen ns. malli?:D Mutta tosiaan jos operoiva yhtiö on se minkä koneeseen menen, niin hyvä:P
[/quote]
Samalla lennolla voi olla useampia lennon numeroita, jos on esim. Finnarin operoima lento, joka lennetään yhteistyössä Air Francen ja Brittish Airwaysin kanssa (tällaisilla kotimaan lennoilla on tullut lenneltyä). Silloin esim. tauluissa lennon numero vaihtuu vähän väliä, välillä on se AY-alkuinen, välillä BA-alkuinen ja välillä Air Francen koodilla (en muista, mikä) alkava. Mutta siis operoivan lentoyhtiön kone on.
kyllä se on se operoiva yhtiö kenen kone fyysisesti on. Tosiaan nuo lennonnumerot menevät aina "lentoyhtiön kaksikirjainkoodi" eli BA ja sitten kolme tai neljä numero lennonnumerona, yleensä jos on kolme numeroa, on kyseessä operoivan yhtiön oma lento ja nelinumeroiset ovat code share-lentoja eli sinulla on jonkun toisen yhtiön lipulle myyty lento :) terkuin matkatoimiston täti
"Operated by" -firman koneessa istut. Koneissa ei ole mahdollista käyttää verkkovirtaa läppärille - en ole ainakaan itse tällaiseen törmännyt.