Mitkä peliajat 2-3 -luokkalaisella?
Pojallamme on ollut selvät rajat pelaamiseen (siis tk ja konsolipelit). Jotenkin tuntuu että nyt olemme alkaneet lipsua rajoista ja poika on alkanut enemmän ja enemmän kärttää lisää aikaa ts. itkee ja huutaa kun pitää lopettaa. On muutenkin ärtyisä ja haluaisi koko ajan katsella netistä jotain.
Mitkä rajat teillä on pelaamisen suhteen (siis ajan puolesta)? Eli mitkä rajat olisivat kohtuulliset? Poikamme mukaan kaikki muut saavat pelata tunteja päivässä (muka).
Kommentit (5)
Mielestäni 30min - 1h tai 1,5h jaettuna olisi mielestäni sopiva tuon ikäiselle. Pelaamista tai surffailua vasta kun läksyt on tehty ja kaikki muut tarpeelliset. Eikä pelaamista pariin tuntiin ennen nukkumaanmenoaikaa, sillä helposti lapsi jää ns. ylikierroksille.
30min per päivä ja tietokone "heittää" lapsen ulos, kun aika on kulunut. Omat käyttäjätunnukset kaikilla. Voi tienata lisäaikaa lukemalla ikätasoista kirjaa ( tätä eivät kyllä useinkaan tee).
Joka toinen päivä 1h peliaikaa. Musiikkia saa koneelta kuunnella vapaasti (esim. Youtubesta).
1h/päivä on ruutuaika, sen saa viettää koneella tai television ääressä. Edellytyksenä on, että läksyt on tehty. Viikonloppuisin sitten vaihtelevasti enemmän. Tästä on pidettävä tiukasti kiinni, koska muuten lapsi on todella äreä. On tyyppiä "istuu koko päivän koneella", jos asiaan ei puutu.
Tyttö 9v.
Meillä saa pelata 45 min./päivä. Sen lisäksi saa välillä harrastella kuvankäsittelyä ja piirtämistä koneella. En oikein tuota kuvankäsittelyä halua laskea peliaikaan, koska se on hyödyllisen taidon harjoittelua enkä yllättyisi, vaikka lapsi hakeutuisi joskus tekemään visuaalista suunnittelua ammatikseenkin.