Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

säpuoli kuvasi nukkuvan 7-vuotiaan alapäätä videolle –

Vierailija
20.02.2013 |

ei tuomiota seksuaalisesta hyväksikäytöstä

 

Nukkuvan lapsen alapäätä kuvannut isäpuoli ei saanut tuomiota lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, kertoo Helsingin Sanomat.

Nukkuvan 7-vuotiaan tytön alapäätä kännykällä valo- ja videokuvannut isäpuoli ei Helsingin hovioikeuden mukaan syyllistynyt seksuaaliseen hyväksikäyttöön tai lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Asiasta kertovan Helsingin Sanomien mukaan hovioikeus tuomitsi miehen vain sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta. Mies sai 60 päivää ehdollista vankeutta.

Hovioikeus hylkäsi lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä ja seksuaalista hyväksikäyttöä koskevan syytteen sillä perusteella, ettei lapsi ollut herännyt ja tiennyt kuvien ottamisesta.

- Kuvien ottaminen ei siten ole ollut omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, hovioikeus totesi HS:n mukaan.
 

IS

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ois suotanut saada, ihan sen takia, että ois jäänyt merkintä asiasta. Pedari ku pedari, ei pääse yli eikä ympäri. Ihan turha nimike tuollainen. Voi saada helposti sen kuvan, että vahingossa nyt on sattunut tuollainen kuva imestymään, kun totuus on ihan muuta.

Vierailija
2/3 |
20.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näköjään ei oikeudessa ole ollut mitään käsitystä siitä, mikä on lasta vahongoittavaa. Tuolla logiikalla sammuneita tai muuten maailmasta ymmärtämättömiäkin saa kohdella miten vain, eikä se haittaa, kun henkilö ei ole siitä tietoinen... Hohhoijaa!

 

Lapseen kyllä jää kehomuisti tapahtumista vaikka olisikin unessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samalla logiikalla voisi mennä kuvailemaan salaa vaikka uimahalliin - eihän se uhreja ollenkaan vahingoita, kun ne ei kuvita tiedä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kahdeksan