HEI!Mikä ihmeen pointti siinä on että ihmisen
Täytyy olla luonnollisesti esim. kaunis? Onko sillä kauheesti merkitystä jos pienellä tuunauksella näytät vielä paremmalta? Miksi luonnonkauneus on joku mittari?
Jos pakkelit päällä näyttää paremmalta niin mitä väliä? Miksi ihminen olisi muka pinnallinen jos haluaa olla huoliteltu ja kaunis? Miten se vaikuttaa sisäisesti? Eikö ns. rumissakin ihmisissä ole sisäiseti rumia ihmisiä?
Miksi automaattisesti yleensä leimataan kauniit ihmiset tyhmiksi? Tai kylmiksi?Se minkä näköisenä synnyt ei ole kenenkään omissa käsissä ja kauneus ei ole mikään mittari siihen onko joku tyhmä, pinnallinen, kylmä tai jotain muuta negatiivista. Tätä vaan mietin. Ja joo en ole mikään kaunotar joka täällä kirjottelee.
Kommentit (4)
Kauneus on katsojan silmässä.
Minä taas en ymmärrä miksi pitäisi olla kaunis? tai ruma? Mitä helvetin väliä sillä on, miltä ihminen näyttää?
On sillä väliä ainakin silloin jos tahallaan annetaan itsensä mennä huonoon kuntoon. Syödää liikaa ja juodaan liikaa ja ei liikuta yms.
Minusta meikkaaminen ei vain ole kaunista.. Sori, mutta harvalle meikki oikeasti sopii, siitä tulee juuri sellainen pakkelimainen vaikutelma.
Minä taas näen asian niin, että ollakseen "luonnonkaunis", täytyy tehdä töitä, ei se tule itsestään. Pitää kuntoilla, syödä terveellisesti, pitää huolta henkisestä hyvinvoinnistaan. Kaikki tämä näkyy naamasta, enkä tarkoita mitään kasvonpiirteitä tai geenejä, joihin ei voi vaikuttaa.
Mitä enemmän ihminen on tehnyt itsestään "luonnonkauniin", sitä vähemmän tarvitsee meikkiä. Siksi sitä luonnollisuutta ihannoidaan. Mutta tuskin kukaan meikkaamistakaan paheksuu :)