Voidaanko exän oleskelulupa perua jos haen yksinhuoltajuutta?
ex on saamassa pysyvän oleskeluluvan. hän haki sitä vedoten yhteishuoltajuudessa olevaan lapseemme joka asuu minun luona. Voidaanko tuo perua jos päätän hakea yksinhuoltajuutta? Hän kuitenkin ollut maassa laillisesti 2vuotta ilman lasta/avioliittoa tms. syytä
Kommentit (8)
En tiedä yhtään näistä jutuista, mutta tuli mieleen että etkö voisi odottaa kunnes hän saa oleskeluluvan? Vai pitääkö huoltajuutta hakea jossain määräajassa.. ? Toisaalta, jos hänellä on työpaikka, niin luulisi että saa silti oleskeluluvan.
Jos se käy töissä, ei lusmuile sossutuilla eikä ole mikään rikollinenkaan, niin miksi siltä pitäisi perua oleskelulupa?
Ihanko vaan kostoksi siitä, että on sun exä? Tajuatko että lapsellasi on silti oikeus isäänsä, vaikka sä et siitä sen isästä enää tykkäisikään?
Mistä kohtaa saat käsityksen että haluan exän pois maasta? Ei tässä ole kyse kostosta tai karkottamisyrityksestä. t.ap
No, en usko, että yksinhuoltajuuspäätös vaikuttaisi negatiivisesti oleskelulupakäsittelyyn. Kuten aiemmin sanottu, eksälläsi on perheside ilmeisesti Suomessa pysyvästi asuvaan lapseensa.
Ei voi perua oleskelulupaa juuri tuon perhesiteen takia. Lapsi on exäsi lapsi, vaikka huoltajuus olisikin sinulla.
Toivottavasti. Sun kaltaisten naisten vuoksi kaikenlainen ruma ja rikollinen aines pääsee tänne sikiämään.
Miksi teit lapsen ulkomaalaisen kanssa?
No huh huh! Mies ei ole rikollinen eikä mikään erityisen rumakaan. Käy töissä eikä saa/ole hakenut mitään tukia.
Ei voida perua. Onhan hänellä perheside lapseen, vaikka sinuun ei enää olisikaan. Ei yksinhuoltajuus sitä poista. Ja miksi muuten haet yksinhuoltajuutta? Haluatko riistää lapseltasi hyvän isäsuhteen?