Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ylävatsavaivat, dyspepsia

Vierailija
19.04.2013 |

Onko kellään? Miten teillä oireilee?

Mulla on ajoittain sekä ylävatsa että ärtynytsuoli vaivaa. Inhottavinta on nopea täyttymisen tunne ja ns. ähky olo turvotuksineen.

Nyt sitten luin että mahasyöpä ja munasarjasyöpä oireilee noin?? Mistä voi tietää milloin tosi kyseessä jne? Mistä muusta voi johtua noi kun syövästä?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täysi olo saattoi kestää tunteja, jopa koko päivän. Hiljalleen paheni sen vuoden aikana. Eka oire oli kipu, sit vasta jossain vaiheessa alkoi tuo täyteyden tunne.

 

Eipä onkologikaan osannut sanoa, miksi tämmöinen käänteinen lottovoitto sattui mulle. Olen aina ollut terve, tupakoimaton, alkoholia käyttänyt vain kohtuudella, normaalipainoinen jne.

 

Toivon, että sulla on kyse siitä toiminnallisesta vaivasta. Vaikka onhan se oikeasti rasittava asia sekin, mutta parempi vaihtoehto kuin syöpä. Kannattaa sun käydä siellä lääkärissä. Pidä vaikka kirjaa noista oireistasi, on helpompi sitten kertoa niistä. Yritä olla stressaamatta, muista nukkua kunnolla. Tiedän, helppo sanoa...

 

6

Vierailija
2/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten toi pahoinvointi, oliko sitä kokoajan?

Mullahan on ollut vuosia myös suoliston ärtyvyyttä ja vaihtelevaa toimintaa, pahoinvointia ei kuitenkaan. Lähinnä vaan tämä turvotuksen tunne vaivaa nyt.

Helikoa ei ole selvitetty eikä oikeastaan muutakaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mistään. Tiedät sitten kun kuolet syöpään. 

Vierailija
4/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa eikö kellään oo vaivoja?

Vierailija
5/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nosto

Vierailija
6/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko tutkittu, ettei oo sappikiviä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tosi kurja roisto enkä varmana ainakaan saa oloasi rauhoittumaan, mutta mulla todettiin mahasyöpä tuollaisilla oireilla. Syömisen aikana tuli nopeasti täysi olo enkä voinut syödä kunnolla. Ylävatsa oli jatkuvasti kipeä. Syömisen jälkeen oli pahoinvointia. Paino laski.

 

Mahasyöpä on kuitenkin alle viisikymppisillä erittäin harvinainen. Nuo oireet voivat olla ihan ns toiminnallisia oireita joille ei löydy elimellistä syytä, ja usein ne sellaisia ovatkin. Mutta mielestäni ne vaativat selvittelyä. On paljon kivempaa, jos mahasyöpä löydetään ei-levinneessä vaiheessa, kuin että se löydetään vasta sitten, kun se on jo levinnyt muihin kudoksiin.

 

Merkkejä siitä, että kyseessä on vakava sairaus, ovat laihtuminen ja mustat ulosteet. Toivon, että ap:n vaiva on jotain muuta ja mielellään harmitonta.

Vierailija
8/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäisenä sairastuit mahasyöpään? Miten hoidettu? Oliko sulla veriarvot yms ok?

Juu tiedän että tosiaan samat oireet on sekä syövässä että toiminnallisissa vaivoissa.

Mulla tätä vaivaa ollut vuosia on-off, stressi aikoina etenkin.

Mulla ei ole kipua eikä pahoinvointia. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sulla on jo vuosia ollut noita oireita, eikä selkeää, johdonmukaista pahenemista ole niihin tullut, on aika epätodennäköistä, että kyseessä olisi syöpä. Sillä se syöpä siellä hissukseen koko ajan kasvaisi ja antaisi merkkejä itsestään oireiden asteittaisen pahenemisen muodossa. Silti jos sut tähystettäis, saisit itsekin asiasta rauhan, samalla selviäisi, onko sulla jokin tulehdus mahalaukun limakalvolla tai mahahaava. Onko helikobakteeri selvitetty?

 

Olin kolmikymppinen kun todettiin. Labrakokeissa ei todettu mitään kovin poikkeavaa, Hb oli vähän alhaisempi kuin mulla aikaisemmin oli ollut mutta silti normaali. Oireilin noin vuoden ennen kuin tauti todettiin. Syöpäni on leikattu ja olen saanut sytostaatteja.

 

6

Vierailija
10/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet tosi nuorena sairastanut, katsoin tilastoja että ikäluokassa 30-40v on vain muutama vuosittain, siis yhteensä.

Tutkin aihetta ja nykysin ei gastroskopiaa kovin helposti tehdä alle 55vuotiaille jos ei ns. hälyttäviä oireita.

Ei pahenemista ole tullut mutta nyt viikon verran ajoittain tätä inhaa tunnetta.

Tuliko sulla joka ruoalla täyttymisen tunnetta? Oliko muuten turvotusta? Kipuja kokoajan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän (kokemuksesta ;)) ettei gastroskopiaa kovin herkästi nuorille tehdä. Mutta kyllä niitä kuitenkin sitten tehdäänkin, ja yksityisellähän tähystykseen pääsee.

 

Mulla petollista oli juuri se, että aluksi sitä täyteyden tunnetta ei tullut joka aterialla. Oli ihan tuurissaan, menikö ruoka alas ilman oireita vai loppuiko syöminen muutamaan lusikalliseen. Sitten lopulta syöminen oli tosi huonoa. Kivut pahenivat asteittain, mutta pysyivät melko hyvin kurissa aika pitkään happosalpaajalla. Turvotusta en ainakaan muista, että olisi isommin ollut. Ihan loppuvaiheessa, ennen diagnoosia alkoi hirveä röyhtäily, se oli vähän koomistakin ja tosi noloa. Röyhtäilin tosi pahan hajuisia kilometrin mittaisia röyhtäyksiä etenkin iltaisin.

 

6

Vierailija
12/13 |
19.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok, kiitos kun vastailit.

Mä nyt seurailen vähän tilannetta, stressaan tästä ja kaikesta kyllä paljon joten yritän rauhottua ensin. Sitten lääkäriin jos ei ala helpottaa.

Kysyn vielä että kauanko aina kesti se täystunne? Menikö nopeasti ohi kun lopetti syömisen? Oliko niin että vuoden aikana paheni?

On kyllä ärsyttävää että täsmälleen samat oireet on toiminnallisessa vaivassa ja syövässä:/ Saitko mitään kommenttia lääkäriltä miten sairastuit noin nuorena?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
20.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostelen tätä keskustelua,olen vähän yli 30 v nainen,ja ilmeisesti kärsin toiminnallisesta dyspepsiasta,sillä ylävatsa kivut palaavat vaan takaisin,vaikka helikobakteeri hoidettu,tähystetty,ultrattu ja sappirakko poistettu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä seitsemän