Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuntosaliasiantuntijat: voiko yhden sarjan tekeminen

Vierailija
03.05.2013 |

olla tarpeeksi tehokasta? Siis että käy läpi kaikki lihasryhmä vain yhden sarjan siten, että määriä (+painoja) vaihdellaan muutaman viikon välein. Usein neuvotaan tekemään 2-3 sarjaa, mutta voiko yksikin sarja olla riittävää 3 kertaa viikossa tehtynä. Sain siis tällaiset ohjeet kuntosaliltani. Aikaa menee n. 20 minuuttia + 10 minuutin lämmittely aluksi crossarilla. Mitäs sanotte?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No parempihan se on kuin ei mitään, mutta kyllä parasta olisi tehdä 3 sarjaa 5 toistolla ja painot noin 70-80% maksimista. Ei siinä paljoa kauempaa mene, varsinkin jos käytät taukoajan hyödyksi eli reenaat silloin jotain toista lihasryhmää. Kyykyn tauolla voi ihan hyvin tehdä haukkareita.

Vierailija
2/3 |
03.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vähennä ennemmin tota lämmittelyaikaa, ellet siit ole todella ylipainoinen ja pudottamassa paljon painoa, jolloin aerobinen osuus on tärkeämpää. Jos olet normipainoinen ja haluat vain kiinteytyä, 5min lämmittely riittää ja sen toisen 5min voit käyttää treenaamiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Montako toistoa per sarja?