Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten vietit vappua teininä/nuorena aikuisena?

Vierailija
30.04.2013 |

Nyt kun ikää on jo 44 v., vappu on menettänyt merkityksensä, mutta aloin muistelemaan teini-iän vappuja. Silloin mentiin pikkukengissä lumisohjossa tansseihin. Kännättiin kavereiden kanssa ja oli hirveät krapulat. Onneksi nuo ajat ovat takanapäin

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ilmeisesti nuoreksi aikuiseksi luokiteltava (25 v), enkä aio viettää vappua mitenkään. Sama juttu myös viime vuonna.

Vierailija
2/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle 18-v kiltisti perheen kanssa

 

19-25-v opiskelijavappuja, eli bileitä, kavereita, alkoholia

 

26-v eteenpäin kiltti ja sivistynyt perhevappu, pieniä lapsia, ystäväperheitä, lasilliset kuohuvaa tai kokonaan ilman alkoholia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

14-16 -vuotiaana kaverin kanssa hengailua. 17-21 -vuotiaana kavereita, juhlia ja viinaa. 22 -> vuotiaana lapsen kanssa jokainen vappu, herkkuja, ilmapalloja... Nyt olen 31-vuotias. Itselle ei vappu ole tärkeä, mutta lapselle on, ja hänelle haluan vappusysteemit laittaa.

Vierailija
4/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

15-16v vedin kunnon kännit ja kaverit saivat kantaa kotiin, siitä eteenpäin join illalla muutaman ja pidin hauskaa joko kaveriporukassa tai poikakaverin kanssa kaksin. Tänään pääosassa on hyvä ruoka ja seura, seurueen keski-ikä 21.

Vierailija
5/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

13-vuotiaana ekan kerran kaverin kanssa kaupungilla (luvan kanssa 22 asti, kaverin äiti haki) limpparin voimin. Kaveri muutes pissas housuun kun ei kehdannut pissiä pusikkoon. Tai ehkä ei uskaltanut.

Siitä eteenpäin puiston penkillä keppanoita kiskoen kavereiden kanssa, yhdet kotibileetkin taisi olla.

18-> etkot kaverilla, illemmalla baarissa, välillä siellä puistossa notkumassa kun osa kaverista vielä siellä.

22 tai 23-> muutama vuosi väkipakolla etkot samalla kaverilla + baariin. Kyllästytti jo, mutta pakko oli lähteä jos vaikka sattuisi olemaan kivaa. Jostakin syystä ainakin mun kohdalla on lähes aina ollut niin, että etukäteen suunnitelluista jutuista ei ole tullut mitään muuta kun riitaa jonkun kanssa, mutta spontaanit baari- tms reissut ovat hulvattoman hauskoja.

Joten edelliseen viitaten, nykyään suosiolla kotona omassa rauhassa. Nyt ikää 37, ehkä pitää vielä joskus testata miltä ördäysvappu maistuu. Tai vähän rauhallisempi meno, mutta puisto/kotibile/baari-pohjalta.

Vierailija
6/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seiskaluokkalaisesta lähtien Espalla ja kun täytin 18v niin ravintoloissa ja Espalla piti myös käydä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No teini-iässä vappu oli aivan ihana juhla, jota odoteltiin pitkään, sillä... vappuaattona oli aina Saarijärvellä Kukonhiekan avajaiset!! Iloinen MOOOOOOOIIIIIII! kaikille, ketkä siellä on esim. vuosina 1986-1992 vappuja ja kesäviikonloppuja viettäneet! Siellä oli se humppapuoli ja disco, jonne ehkä ehdittiin illan aikana, sillä tärkeintä oli rymytä siellä junaradan varren pusikoissa juomassa pussikaljaa ja porukoilta nyysittyjä viinasotkotuksia. Sekä poltella tupakkia, poskareita tai ei...  =0)

 

Teinivuosien jälkeen vappu on ollut aika laimea kokemus, ehkä joskus on käyty baarissa puolison kanssa, mutta mitä enemmän ikää ja perhettä on karttunut, sitä turhempi juhla siitä on tullut. Nyt tietysti lasten karnevaali-iloittelu on sitten oma lukunsa ja kyllähän se ilo tarttuu..

Vierailija
8/8 |
30.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

19v ikään asti kotona, sen jälkeen 11 vappua töissä ja sitten olikin jo perhe ympärillä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kolme