Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua hääpukuni ei näytäkään hyvältä.

Vierailija
02.02.2013 |

Olen menossa kesällä naimisiin ja löysin unelmieni puvun jo hyvissä ajoin. Tänään vein sen ompelijalle pieniä korjauksia varten. Olen pitänyt puvusta paljon ja todennut useita häälehtiä selatessa, ettei parempaa ole.



Nyt kuitenkin minulle tuli tunne, etten pidäkkään puvusta. Miksi mieleni muuttui näin yllättäen? Pitäisikö oikeasti etsiä uusi? Onko muille käynyt samoin?miten selvisit tilanteesta?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edelleen asia mietityttää, nyt jopa mietin onko bolero ja vyö tyyliäni. Selailin hääpukuja häälehdestä, enkä tosin löytänyt mitään mistä tykkäisin...



Kenkien käyttämättömyys harmittaa edelleen suuresti.



-Ap-

Vierailija
2/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet ehtinyt ostaa puvun liian aikaisin kun sulla ei ole nyt muuta mietittävää kuin puku. Eikö sulla oo muita hääjärjestelyjä joita miettiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse painiskelin viime talvena hääpuku-ongelman kanssa. Minulla on rintavarustus kokoa, jopa kahta isompi kuin vyötärönympärys. Rintojen kohdalta sopivat puvut näyttivät vyötärön kohdalta aivan kaameilta.



Äitini on ammattiompelija ja sanoi heti, että jos pukuun täytyy tehdä suuria muutoksia, esim. kaventaa kaksi kokoa vyötäröstä, niin valmispuvusta menee kyllä malli. Enkä halunnut maksaa maltaita vaatteesta, joka pitäisi käytännössä ommella uudelleen.



Ratkaisun löysin häämessuilta: pukusuunnittelijan! Hän suunnitteli ja ompeli juuri minulle sopivan, yksilöllisen hääpuvun. Puvussa on kolme osaa: aito korsetti, bolero ja erillinen helma (jota tosin kukaan asiasta tietämätön ei tajua erilliseksi, kun puku on päällä). Korsettia ja boleroa voin käyttää näin häiden jälkeenkin.



Olin todella iloinen, että satsasin pukuun. Kun tuntee olevansa hyvin puettu ja puku korostaa omia parhaita puolia, se tekee itsevarmaksi. Sitä alkaa loistaa! Sain puvun kokonaisuudessaan ylleni alle 2 viikkoa ennen häitä (toki ennen oli useita sovituksia) ja se tuntui heti ainoalta oikealta hääpuvulta minulle!



Hääpuku on kuitenkin yksi tärkeimpiä asioita hääjuhlassa. Sinä olet juhlien huomion keskipiste, se yksi päivä on sinun ja miehesi. Haluat varmasti omissa ja miehesi silmissä näyttää ihanalle.



Siispä, unohda valmispukumallit. Ne ovat kaikki toistensa laisia ja tylsiä. Ja usein tehty juurikin tuosta nk. "morsiussatiinista", joka on suomeksi pelkkää polyesteriä eli muovia. Haluatko astella muovipussissa alttarille?



Vertaa netissä eri pukusuunnittelijoiden sivuilta heidän tekemiään pukuja. Valitse suunnittelijoista se, jonka tyyli tuntuu sinusta omimmalta ja ota yhteyttä. Saat aidosta silkistä tai halutessasi pellavasta tehdyn ainutlaatuisen hääpuvun, jota et vaihtaisi toiseen!



Unohda nuo "se on vain hääpuku" -kommentit. Se ei ole mitään "vain"! Edessäsi on elämäsi tärkein, ihanin, muistorikkain päivä! Tee siitä omanlaisesi asua myöden!



Ja ennenkuin joku kommentoi, että pelkkä asu ei tee juhlia, niin panostimme todella omissa häissämme myös ohjelmaan, tarjoiluun, vieraiden viihtyvyyteen, hääautoon, jne. Sekä sulhasen että minun asut olivat vain kirsikka koko komeuden päällä.

Vierailija
4/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli näin "Nyt kuitenkin minulle tuli tunne, etten pidäkkään miehestä. Miksi mieleni muuttui näin yllättäen? Pitäisikö oikeasti etsiä uusi? Onko muille käynyt samoin?miten selvisit tilanteesta?



niin olet asian ytimessä. Kenellekään tämä ei tietenkään tullut yllätyksenä. Ps: onko pomo jo kellistetty?

Vierailija
5/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli näin "Nyt kuitenkin minulle tuli tunne, etten pidäkkään miehestä. Miksi mieleni muuttui näin yllättäen? Pitäisikö oikeasti etsiä uusi? Onko muille käynyt samoin?miten selvisit tilanteesta?

niin olet asian ytimessä. Kenellekään tämä ei tietenkään tullut yllätyksenä. Ps: onko pomo jo kellistetty?

Vierailija
6/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt aloin empiä eilen tilaamaani boleroa ja vyötä. Josko sittenkin haluaisin toisenlaiset. Kehtaankohan soittaa ompelijalle ja pyytää uutta käyntiä. Tänään keksimästä ideastani en eilen jutellut...



Voikohan/ottaakohan ompelija lisäkustannuksia tällaisista suunnittelu palavereista...



Voi kuinka vaikeaa tää on.Tulee tästä pähkäilystä jo fyysinen paha olo. Osaisinkohan päättää asian itsekseni, kaasoni tuskin enään mukaan lähtee.



-Ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet tollainen tuuliviiri, mielipiteesi puvusta muuttuu vielä monta kertaa ennen häitä ja ompelijasi ja kaasosi ovat riekaleina ennen hääpäivää. Tietenkin ompelija ottaa maksua työajastaan, käytti sen sitten muutostöihin tai sun marinan kuuntelemiseen.



Ihan oikeasti, nyt jäihin tuo asia pariksi kuukaudeksi tai edes pariksi viikoksi.

Vierailija
8/13 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löysin ihanan ja maailman ihanimman puvun. Itse asiassa mulla oli kolmekin vaihtoehtoa ja niistä ihanuuksista valkkasin sen yhden. Olin hurmiossa, kun sain sen kotiin. Ihastelin ja oli niin jees fiilis miten tein oikean valinnan. Jonkun aikaa sitä mekkoa katsoessa (viikkoja) tuli tunne et tää ei ole enää hyvä. Ostin tilalle toisen. Hääpäivä vielä edessä :) Saa nähdä miten käy. Toisaalta mekon vaihtoon tuli omasta mielestä tietenkin fiksuja syitä. EN halunnutkaan liehuvaa rinnoista alaspäin. Halusin vartaloa myötäilevän mekon. Luultavasti siksi, että olen laihtunut niin paljon, että halusin sen näkyvän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Klassinen, morsiussatiinia ja väiriltään ivory.

Yläosa on korsetilla ja olkaimeton. Helma on iso/leveä jossa on laskoksia. Puku on aika iso ja yksin kertainen.



Tänään tilasin siihen pienen vyön, joka tilatessa vaikutti oikein ihanalta. Lisäksi tilasin boleron joka täsmää vyön kanssa.



Eniten minua mietityttää se helma tällä hetkellä. Tänään vielä muokkasimme sitä pienemmäksi, joka on varmasti onni.



Lisäksi koin pettymyksen, unelmieni hääkengät menee vaihtoon. Olivat liian korkeat, pukua ei voi pidentää.



-Ap-

Vierailija
10/13 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hääpuku on vain vaate, jota pidetään päällä YHTENÄ päivänä elämässä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hääpuku on vain vaate, jota pidetään päällä YHTENÄ päivänä elämässä!


Valkoisia, vähän eri sävyä, ylhäältä tiukkoja ja olkaimettomia, helmat ovat leveitä tai vielä leveämpiä tai kaikkein kauheimmissa on merenneitomalli, haistaa jo kauas kalantuoksun, yäks, ja vähän kermakakkua.

Vierailija
12/13 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä mulla tosiaan on vähän liian paljon ajatukset keskittyny pukuun.



Toivottavasti ajatukset muuttuu ja alan siitä pitämään. Onneksi se ei tunnu maailman kamalimmalta puvulta sentään. Uuta en osta, kengät taidan hankkia kuitenkin.



-Ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma hääpukuni oli serkkuni vanha tanssiaispuku abi-tanssiaisista, jota toinen serkku vähän muokkasi minua varten, kävin sovittamassa pari kertaa ja se oli siinä.

Hääkengät kävin ostamassa päivää ennen häitä =D



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kaksi