Kuinka usein siivoat auton?
Ärsyttää, kun auto on jatkuvasti sisältä kurassa ja pieniä kiviä täynnä. Lapset potkii likaisilla kengillä etupenkkejä niin, että nekin ovat kurassa. Suunnilleen kaksi kertaa viikossa saa auton siivota eikä sekään riitä, jos meinaa, että auto ois siisti. Miten usein te muut puunaatte autoa?
Kommentit (20)
Itse en siivoa ikinä ! Vaimo siivoaa nätisti kun uhkaan ottaa avaimet pois.
Vituttaako ?
[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 23:26"]Auto kertoo paljon ihmisestä ei se vaa oo kulku väline jos on aina likanen eikä jaksa paskoja siivoa vastaavanlaine on kotinsakki koska kaverit on laiskoja :)
[/quote]Suomeksi kiitos !
Siivoan tarkasti harvakseltaan. Imuroitua tulee ehkä 3-5kk välein, mutta esimerkiksi tänään tuli tehtyä ensimmäistä kertaa täyssiivous: lasien sisäpintojen pesu, Kojelaudan ym muovi/metalliosien puunaus ja sama homma takakontille. Auto on siis ollut omistuksessa 2 vuotta ja vain yhdellä henkilöllä.
Ulkoa tulee sitten siivottua useammin about 2 viikon intervalleissa, jos ulkona on vain tarpeeksi lämmintä ettei vesi jäädy ulkopintaan. Pesuloita en käytä kuin poikkeustapauksissa.
Kuskaatteko ollenkaan lapsia, kun noin harvoin siivoatte sisätiloja paremmin vai mitä sanotte, jos tulee tarvetta kuskata jotain vieraita? Ainakaan minä en voi kuvitella, että autoon kehtaisi ketään pyytää, jos se on ollut kuukauden siivoamatta.
Hä? Kehtaisi? Ei meillä auto ole mikään fiini seurustelupaikka, jossa nyrpistellään hiekalle latttialla. Se on kuljetusväline jolla mennään paikasta A paikkaan B. Jos tiedän että kuskaan vieraampaaa porukkaaa, kerään isommat roskat ja pullot, pallot ja lapaset yms. pois.
Ei ole lapsia. Mun autossa ei saa edes syödä. Mä olen tarkka autostani. Ja ainoa, ketä kuskailen joskus niin on mieheni. Harvemmin ketään muuta.
En puunaa, vien vaihtoon ja ostan uuden, se on vaan kulkuväline.. Sama juttu uunilla. Nää on minun akilleen kantapäät.
Ajan joka päivä, vuodessa 30tkm, pesussa käyn parin kuukauden välein, imuroin ehkä kolme kertaa vuodessa, irtoroskat kerään viikottain ulos, koska syön usein matkalla. Auto on kulku- ja työväline, kallis sellainen huoltoineen ja vakuutuksineen. Mutta mikään hiekka tms. ei ole ongelma, autossa vieraammatkin on kengät jalassa. Ja takapenkillä kuskaan pääsääntöisesti lapsiani, en vieraita
Ehkä kerran kuukaudessa ja sen on näköinenkin nyt, kun on kurakelit. Ei paljoa kiinnosta.
Puhdistin höyrypesurilla juuri pari viikkoa sitten. Nyt on väärä vuodenaika murehtia sen siisteyttä, mutta enpä muistanut silloin pari viikkoa sitten, kun oli pakkaset. Ehkä seuraavan kerran sitten, kun lumet ovat kunnolla sulaneet, maa kuivanut ja ruoho alkaa vihertämään.
Imuroin tarpeen mukaan. Eli noin pari kertaa vuodessa. Auton lattiamatot ravistan roskasta tarpeen mukaan,. Samoin putsaan sisältä ikkunat yms,
Pesen auton 1-2 kertaa viikossa, Sään huomioiden. Joskus käytän harjattomassa pesulassa, mutta muutoin kerran viikossa kunnon pesu ja kerta viikkoon lähinnä huutelu. Pari kertaa vuodessa myös vahaan jos tarvetta.
noh, mun tuttava on sellaisella paikalla autopesussa töissä ja voin pestä sen millon vain haluan. Aika usein se sitten myös laita kaikki vahat jne..
ai niin, ja sen vielä tekee mulle ilmaiseksi, ei millään suostu ottamaan rahaa.
Onko kenelläkään kokemusta Fikos autopesusta, onko siivousjälki hyvää auton sisällä, entä pesu?
Muutaman kerran vuodessa. En tiedä ketään joka siivoaisi autoa noin usein kuin ap.
[quote author="Vierailija" time="16.04.2013 klo 16:52"]
Onko kenelläkään kokemusta Fikos autopesusta, onko siivousjälki hyvää auton sisällä, entä pesu?
[/quote]
Voin kyllä suositella Fikosta koska mun läheinen kaveri on siellä töissä, heillä on todella paljon töitä ja tekevät hyvää töitä, lopputulos auto on kuin uusi.
Joten voit kyllä viedä autosi sinne.
t:6
En ikinä!
(thihiiihii, ei ole autoakaan!)
Keväällä ja syksyllä, eli kaksi kertaa vuodessa.
Naiset eivät osaa ja miehet eivät viitsi. Vien parkkihallin nokinaamalle.
Auto kertoo paljon ihmisestä ei se vaa oo kulku väline jos on aina likanen eikä jaksa paskoja siivoa vastaavanlaine on kotinsakki koska kaverit on laiskoja :)