Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pakotatko lastasi "mihinkään", esimerkiksi liikkumaan (urheilemaan)?

Vierailija
02.02.2013 |

Tuli vaan mieleen kun tässä meillä käytiin vääntöä aiheesta "hiihdämmekö hetken tänään yhdessä". Ilmoitin, että tänään hiihdetään kun on niin hyvä päiväkin, viikkoihin ei olla hiihdetty ja koulussa alkaa hiihto lähiaikoina. Että sen jälkeen nämä alakouluikäiset lapset saavat touhuta mitä haluavat, en enää patista minnekään jos hiihdetään kiva lenkki yhdessä.



Riidaksi se meni, vaikka houkuttelin kuinka. No lopulta sitten ukaasit peliin ja porkkana myös; evääksi otetaan muutama herkkupala.



Lopulta ipanat lähtivät hyvillä mielin mukaan, olivat jopa innoissaan ja tunnin reissun (lepotaukojakin pidettiin, melko monta itse asiassa) jälkeen kiittelivät kuinka hauskaa se oli.



Jos en olisi ollut tiukkana, olisi tuokin hiihtoreissu jäänyt tekemättä.



Tavoitteena mulla on saada lapset urheilemaan eri tavoin monta kertaa viikossa, kun yhdelläkään heistä ei ole mitään "omaa lajia" eli yhden lajin treenejä tms. Urheilukerhoissa käyvät kyllä, ihan mielellään vieläpä.



Sama juttu on ollut monen lähtemisen kanssa; pitää vähän pakottaa ennenkuin seurakunta lähtee mukaan. Lopulta sitten onkin ihan hauskaa!



Miten teillä muilla, vai olenko ainoa "pakottava paskamutsi"?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkoilemaan, tekemään läksyt jne jne



tottakai pakotan,

Vierailija
2/5 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

viime kesänä ei esikoista kiinnostanut uiminen ollenkaan, pakotin kuitenkin mukaan..



Ajattelin, että kyllä sillä sitten hauskaa on kun muutkin uivat ja ilakoivat. Otin senkin uintikamat mukaan.



Siellä se sitten viidellä eri reissulla istui viltillä ja mökötti tunteja. Ei edes yrittänyt.



11 vuotias jo hallitsee omat mökönsä. :(



Mutta kyllä se mielellään lähtee mun kanssa lenkille.. käyn kunkin lapsen kanssa erikseen lenkillä peräkkäisinä päivinä ja kahtena yksin.



muutenhan noi liikkuu seurassa ja koulussa. Ettei tarvii pakottaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

menemään ajoissa nukkumaan, pesemään hampaat, harjaamaan hiukset, siivoamaan ja kyllä, välillä myös ulkoilemaan (=kävelylle) josta kyllä tykkää kunhan malttaa lähteä.

Vierailija
4/5 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

saat varmasti "palkinnon" tuosta vaivannäöstäsi myöhemmin. Lapsistasi ei tule passiivisia nörttejä, mikä olisi mahdollista, jos antaisit heidän vain lojua kotona, kun muu ei kiinnosta.

Vierailija
5/5 |
02.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen pitää pakottaa liikkumaankin. Juuri tänäänkin sovimme että luistelemme ensiksi vähän aikaa ja sitten menemme kentän laidalle pulkkamäkeen. Luonnollisesti esikoinen suostui lähtemään ulos vain kiristämällä (peliaika lähtee).



10 min luistelun jälkeen esikoinen halusi siirtyä pulkkamäkeen ja kuopus tietenkin perässä. Mutta eipä se pulkkamäkikään ollut kivaa laiskurin mielestä. Lopulta sanoin että kymmenen laskua pitää tehdä, sitten lähdetään kotiin. Kuvittelin että siihen menisi 10 min, mutta meillä meni 50 min (!!!) että esikoinen sai sen 10 laskua laskettua. No kuopus ja minä pidettiin hauskaa ja laskettiin mäkeä oikein kunnolla.



Tuolla esikoisella on kyllä liikuntaharrastus, mutta talviurheilua inhoaa aivan täysillä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kahdeksan