3-vuotias 6-vuotiaan ruumiissa
Onko kellään kokemusta siitä, ettei oma lapsi ole oikein samalla tasolla muiden ikäistensä kanssa, vaan käyttäytyy kuin olisi muutaman vuoden nuorempi?
Pojallani ei ole mitään ns diagnoosia, kunpahan vaan on lapsellisempi kuin kaverinsa, mikä joskus aiheuttaa hankalia tilanteita (haluaa dominoida leikkejä, ei osaa ottaa muita huomioon, ei osaa odottaa vuoroaan, ei jaksa kuunnella ohjeita jne). Päiväkodissa vaan lässytetään, että hyvin menee, ja kun vähän tivaa, niin sitten tulee tätä juttua.
Miten tämmöisen kanssa pitäisi menetellä? Koulu alkaa vuoden päästä, ja olen vähän huolissani.
Kommentit (6)
ikäistään jäljessä. Koulun aloitusvuonna kävimme koulukypsyystestissä psykologin luonna ja sai siellä diagnoosin monimuotoinen kehityshäiriö.
Oli siis hieno- ja karkeamotoriikassa ikäistään jäljessä, samoin puheessa. Myös käytös oli ikäistään "lapsellisempaa".
Psykologi suositteli koulun lykkäämistä vuodella ja niin myös teimme. Poika syntynyt joulukuussa, joten olis joka tapaukessa ollut aina luokkansa nuorin. Epäilivät aluksi, että koulussa tulee tarvitsemaan luultavasti paljonkin ylimääräistä apua ja kouluavustajan, mutta koulu sujunut kuitenkin melko hyvin alusta saakka. Keskiarvo vaihdellut 8-8,5 välillä. Lukemaan oppi ekan luokan lopussa.
ja on ollut neuvolan psykologilla ja puheterapeutin testeissä, mutta mitään jatkotutkimustarvetta ei ilmennyt, on siis näiden testien mukaan ihan "normaali".
Sitäpaitsi lapsi on oppinut toistaiseksi kaiken mitä muutkin, mutta paljon, joskus aika paljonkin, myöhemmin. Uskaltautui esim kiipeilytelineeseen vasta 4-vuotiaana, ja on ruvennut vasta nyt, lähemmäs 6-vuotiaana, pelaamaan Afrikan tähteä ym.
Ongelmaa ei olisi, ellei koulu alkaisi, ja koulussahan pitää osata samaa kuin muutkin. Joten pähkäilen vaan, miten jouduttaa lapsen kehitystä? Lapsi on tietoinen koulun alkamisesta, ja saattaisi olla itsetunnolle haitallista, jos ei pääsisi aloittamaan samaan aikaan kuin muun eskarikaverit.
Ap
Meillä käytiin testit, ja lapsi pääsi kouluun valmistavalle luokalle jossa harjoitetaan mm noita sosiaalisia taitoja ja odotetaan muutenkin kypsymistä.
että aloittaa koulun eikä pärjää sosiaalisesti tai muuten, kuin se, että ei pääse aloittamaan muiden eskareiden kanssa kanssa samaan aikaan.
saanut kavereita yms? Kiinnostaa, koska meillä on samanlainen mutta nuorempi lapsi, joilla sosiaaliset taidot vielä hakusessa.
Taustalla tosin tiettyjä syitä, adoptiolapsi. Oletko jutellut esim. neuvolassa, erityistukea saattaisi tarvita?
Toisaalta kun muistelee omaa lapsuutta, niin monet oli tosi lapsia vielä pitkään... ja hyvin silti pärjäsivät.