Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Uusi käsitys uskollisuudesta

Vierailija
11.08.2011 |

Heli Vaarasen hieno teksti teillekin:



tekijä: Samarakas päivä: 30. maaliskuuta 2011 kello 2:13



Ikääntyvien parien tutkimus pisti uusiksi käsitykseni uskollisuudesta. Uskollisuus ei olekaan sitä, että pitäydytään avoimesti ja rehellisesti yhdessä seksuaalisuhteessa yhden luotetun kumppanin kanssa. Uskollisuus on sitä, että myös seksuaalisuhteen jälkeen, kun parisuhde pelkistyy muistojen tai katkeruuden tai hoivaamisen tai sairauden kanssa selviytymisen ympärille, uskollinen pysyy rinnalla. ”Yritän tehdä elämäni mahdollisimman siedettäväksi” sanoo yksi kärttyisän muistisairaan puoliso, ja ”Haluaisin sanoa että toimin rakkaudesta. Mutta minä toimin velvollisuudentunteesta” sanoo toinen, sairastavan puolison omaishoitaja. ” Haluan vaimoni hoitaa, koska lupaus on annettu. Eikö lupaukset anneta siksi, että ne pidetään?” kysyy vanha herra. ”Se on oman arvon menetystä, jos ei pysty lupaustaan pitämään”.



Ikääntynyt parisuhde elää menneistä vahvuuksista ja menneestä lojaalisuudesta vaikeina aikoina ja hyvinä aikoina. Pelkistetty vaihe voi kestää jopa 20 vuotta tai ylikin. Uskollisuus mitataan moneen kertaan, mennen tullen. Heiveröiselle tai epäluotettavalle pohjalle sitä ei rakenneta.



Ikääntyvien parien tutkimus nostaa minun mielessäni yhä tärkeämmäksi sen, minkälainen parisuhde on ruuhkavuosina ja sen jälkeen tyhjän pesän vuosina keski-iässä. Niillä elämyksillä ja näihin tapahtumiin pohjaavilla tunteilla mennään sitten loppuun asti.



Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

elämässä on muutakin kuin seksi ja missä/milloin/kenen kanssa sitä harrastetaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla