Kokemuksia LEVILTÄ kaivataan!!!
Oletteko olleet erilaisilla safareilla (husky, moottorikelkka, poro, lumikenkäkävely)? Mitä suosittelette?
Mitä pienten lasten kanssa? Iät 3,5v., 5v. ja 9v?
Entä kävittekö joulupunkin maassa? Niitä kun on kaksi Santapark ja se jossa vain on joulupukki, valokuvaus ja joku lahjatavarakauppa. Onko Santapark hyvä vai riittääkö se toinen paikka?
Huh, huh. Vieläkin olis kysyttävää...
Kommentit (13)
Paljon lomalaisia, viinaa, seksiä moni menee sinne asti hakemaan.
Jos sesonkiaikaan menet, niin kannattaa soittaa etukäteen ja varata aika. Se on niin mahtava paikka. Siellä on susia, poroajelua, viimeksi oli aivan ihania koiranpentujakin.
Lumikenkäkävely taitaa olla hieman liian raskasta noin pienille lapsille, mutta jos laskettelemaan menette, niin suosittelisin panostamaan laskettelukouluun. Siellä ei tarvitse käydä päivätolkulla, meidän pienille lapsille riitti yksi tunti, kun opastus oli tehokasta.
Husky puisto on tosi hyvä idea! Kiitos tuosta! Ja itsekin ajattelin, että tuskin nuo pienimmät lumikenkgillä pystyisi kävellä. Laskettelu koulu ehdottomasti on lapsille listalla!
Lisää vinkkejä otetaan vastaan!
ap
Jos sesonkiaikaan menet, niin kannattaa soittaa etukäteen ja varata aika. Se on niin mahtava paikka. Siellä on susia, poroajelua, viimeksi oli aivan ihania koiranpentujakin.
Lumikenkäkävely taitaa olla hieman liian raskasta noin pienille lapsille, mutta jos laskettelemaan menette, niin suosittelisin panostamaan laskettelukouluun. Siellä ei tarvitse käydä päivätolkulla, meidän pienille lapsille riitti yksi tunti, kun opastus oli tehokasta.
Sirkantähdessä oli tosi huono ruoka ja vielä huonompi palvelu, Levihotelli ei ollut sen parempi. Ihkussa on hyvä karaoke. Santapark on Rovaniemellä, Levi on Kittilässä.
että Santapark on Rovaniemellä. Nämä meidän englantilaiset ystävämme vain haluavat sinne asti ajaa katsomaan joulupukkia, joten minkäs teet, mutta mentäisiinkö Pajakylään vai Santaparkkiin...
ap
että Santapark on Rovaniemellä. Nämä meidän englantilaiset ystävämme vain haluavat sinne asti ajaa katsomaan joulupukkia, joten minkäs teet, mutta mentäisiinkö Pajakylään vai Santaparkkiin...
ap
Lappilaisena tunnustan, että santaparkissa en ole koskaan käynyt, mutta kuuleman mukaan nykyään parempi kuin se alkuperäinen muovimaailma.
Ulkomaalaiset veisin Pajakylään, kun siellä olisi mahdollisuus myös matkamuisto-ostoksiin.
Jos tulette Rovaniemen kautta, niin napapiirin hökötykset ovat melkein matkan varrella, mutta Kittilästä on sinne useamman tunnin reissu tiedossa.
2:lla meni Levillä paremmin kuin mulla aikoinaan. Minulle tarjottiin vain "kikkeliä" mutta eihän tämänikäinen ämmä sillä enää miksikään tule.
Lasten kanssa löytyy varmaan paljon tekemistä, mutta ruokapaikkoina kannattaa välttää niitä suurimpia ja kuuluisimpia paikkoja. Ne kun odottavat rahakkaampia asiakkaita. Myllynäijä palveli ainakin aikoinaan hyvin, silloin kun minäkin olin liikkeellä pienten lasten kanssa.
Pajakylän joulupukki oli paljon vaikuttavampi ja ostosmahdollisuuksia oli paljon enemmän.
Ihan hyviä ovat. Paihvipirttikin on hyvä ja jos haluaa ulkomaalaisille jotain eksoottista (ja miksei lapsillekin) niin menkää K5:n Kammiin syömään.
t.ex-kittiläläinen
näistä tiedoista, mutta vielä lisääkin tietoa kaivataan!
ap
kylpylä on ihan must! Meillä lapset 4 ja 7 v tykkäävät ihan hulluna siitä (käyty lukuisia Levin lomia). Myös lastenmaailma Inka&Niko Levihotellissa on hyvä paikka pienille.
Talvella hyvää on Levillä se, että pienet laskettelijat menevät kypärä päässä ilmaiseksi sompahisseissä yksin ja aikuisen seurassa ankkureissakin ilmaiseksi. Se tekee hyvää lompakolle. Myös varsinaiset lastenrinteet ovat erinomaiset. Esim. eturinteiden vasemmalla puolella sijaitsevien lastenrinteiden kupeessa on hyvä viettää aikaa myös pulkkailemalla ja makkaraa laavulla paistaen. Siellä viihtyy koko perhe. Ajoittain paikalla vierailee myös maskotteja lasten iloksi.
Huippuhyvää ruokaa saatte Panimon kellarista ja palvelu pelaa. Lasten listaa ei ole, mutta useita kertoja ovat meidän lapset saaneet esim. ranskalaiset ja kanan fileetä ihan vaan tilaamalla. Aikuiseen makuun ihanat annokset. Kannattaa tosin varata pöytää. Myös Myllyn Äijä toimii. Sokos hotellista saa melko edullista ruokaa sesonkiaikoina buffetista.
Ylläsjärvellä (50 km Leviltä) on myös huippuhyvä ravintola Otsonpesä.
Rovaniemellä ehdottomasti Pajakylään. Se joulupukki on aikuiseenkin makuun aito :) Roissa kannattaa syödä keskustassa, Napapiirillä ei ole oikein hyviä ruokapaikkoja.
Toki Levilläkin on paljon puuhaa lapsiperheille, mutta yleinen käsitykseni on aina ollut sellainen, että se on enemmänkin nuorison ja "nuorekkaiden" paikka, eli biletysmesta.
Ylläksellä, ja tarkemmin vielä Äkäslompolon puolella, on viihtyisämpää. Väki on vanhempaa ja meininki rauhallisempaa, enemmän perheellisten paikka ja aina olen joka paikassa saanut hyvää palvelua, kun työntekijätkin suurimmin osin paikallisia, pitkään alalla olleita ammattilaisia, eikä nuoria sesonkityöntekijöitä etelästä. Ja siinä on suuri ero, sen enempää väheksymättä näitä kausityöntekijöitä.
Minusta oli ihan asiallinen kysymys.