Kertokaa mulle, että miksi ihmisillä on persevako.. Mihin sitä tarvitaan??
Helpommin saisi reikänsä pyyhittyä siitä kummun päältä... Siis, jos ois vaan yksi iso ja yhtenäinen perseposki.
Ööö.. Tympii, kun joutuu perseitä pyyhkimää ja kaivamaa sieltä raosta, toisilla ku se on tosi syvällä, niinku kalliohalkeama ; (
-Tyttö (päivähoidossa harjoittelijana)
Kommentit (15)
lantion uumenissa, muiden lihasten tukemina, ja toisaalta suolen voima riittää ulostee ulostyöntymiseen, kun ulostetta ei tartte puskea ulos tiukkojen pakaralihasten läpi
Tuliko jo työmotivaatiota?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pakaralihas
Niillä on kaikilla eri tehtävät, siitä lukemaan. Ilmeisesti persereikä nyt vaan sattuu olemaan väärässä paikassa, lihakset oikeassa.
Voishan jaloilla kävellä ilman persevakoaki.. Ja vielä persevaon miinuspuolia tuli mieleen: Persevako imee kaikki housut kätköihinsä, oli ne ohuet tai paksut, pitkät tai lyhyet, niin aina joutuu nyppimään housuja perseestä ; ( Myös polkupyörän lesta menee sinne aika ikävästi (tukevimmilla ihmisillä lestaa ei näy ollenkaan) Ap.
LESTA??! :-o
jos peräreikä olisi keskellä pakaraa näkyvissä, ilman mitään vakoa.
Persvako on ihmisillä evoluution syistä. Kaikilla selkärankaisilla on kaksipuolinen symmetrinen ruumis, oikeastaan vain kallon kohdalla on rakenteita jotka menevät yli keskiviivan, muuten kaikkea on parittain tai mitä on vain yksi, se sijaitsee keskellä.
Näin myös takapuolen lihaksia (jotka ovat tärkeitä myös seisomisen ja kävelemisen kannalta) on parit.
Ihmisellä sitten jostain syystä ovat alkaneet ne pakaralihakset paisua näyttäväksi kummukksi, ehkä sukupuolisignaalina tai jotta istuminen olisi mukavaa, ken tietää. Persvako ei siis ole muodostunut pakaroiden väliin VAAN pakarat ovat kasvaneet siihen ympärille ja väliin on vain jäänyt vako. Ei mahda mitään.
Ja nuo mainitsemasi huonot puolet: housut ja pyöränsatulat menevät vakoon.... niitä ei ole evoluutio ehtinyt ottaa huomioon kun housuja ja pyöränsatuloita ei ole niin kauan ollut. Enkä tiedä olisiko se muutenkaan ominaisuus joka vaikuttaa lisääntymiseen merkittävästi......
Esim. n. 1,5-kiloisilla ja sitä pienemmillä keskosilla ei ole kannikoita vaan lähinnä vaan reikä keskellä.
Se rasva kai pehmentää istumista ja on se ilmeisesti myös seksuaalisuuttakin lisäämässä.
miehillähän se ei ole kovinkaan kiihottava ominaisuus...
Voishan jaloilla kävellä ilman persevakoaki..
Ja vielä persevaon miinuspuolia tuli mieleen:
Persevako imee kaikki housut kätköihinsä, oli ne ohuet tai paksut, pitkät tai lyhyet, niin aina joutuu nyppimään housuja perseestä ; (
Myös polkupyörän lesta menee sinne aika ikävästi (tukevimmilla ihmisillä lestaa ei näy ollenkaan)
Ap.
naiset tykkää.
että miehet tykkää.
se liittyy jotenkin tähän meidän pystyasentoon, eläimillähän ei ilmeisesti ole vakoa ns. pakaralihasten välissä...
jos pakarat eivät olisi erillään...