Lue keskustelun säännöt.
Parin-kolmen päivän häämatkalle Tukholmaan. Vinkkejä!
01.08.2011 |
Ollaan vasta menty naimisiin. Ajateltiin lähteä häämatkalle Tukholmaan.
Tarvitsenko matkustusasiakirjoja Tukholmaan? Nimeni on muuttunut avioliiton myötä. Uusi passi on jo, mutta ajokortti ei varmaan ehdi tulla ennen lähtöä.
Missä kannattaa käydä? Missä shoppailla?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
jos sinulla kerran on uusi passi niin ei liene mitään ongelmaa. Yksi hengilöllisyystodistus varmasti riittää mainiosti Ruotsin matkalla.
Tukholmassa on paljon hyviä museoita. Esimerkiksi Modernin taiteen museo (Moderna museet), Nordiska museet, Vasa laivan museo, Hawlywska museet (en ole varma miten kirjoitetaan ja nyt en pysty tarkistamaan) jne jne. Myös museoratikalla on hauska ajaa. Tukholmassa on myös ihania ruokapaikkoja. Itseäni miellyttää runsas tarjonta kasvisravintoloita ja se, että ihan nähtävyyksienkin kahvoiloissa on usein hyvin luomutuotteita tarjolla.
Vanhassa kaupungissa on tietenkin hauska kuljeskella. Myös puistot ovat kivoja. Siellä on myös joku puisto, jossa on paljon perhosia. En ole käynyt siellä mutta olen nähnyt upeita kuvia ja jos olisin Tukholmassa pidempään haluaisin käydä. Jos menette nyt kesällä niin ainakin jonakin päivänä vois olla mukava ostaa julkisen liikenteen sijasta päivän kulkulippu vesibusseihin ja ajella niillä ympäriinsä. Menevät monien nähtävyyksien vierellä ja niissä on myös opastettuja kiertoajelua. Vesialuksia on kyllä kaupunginkin liikenteessä joten sekin voi olla hyvä vaihtoehto.
Ostosten teko toki riippuu ihan siitä mitä haluatte ostella enkä ole siinä paras neuvomaan koska en yleensä matkoilla juurikaan tee ostoksia. Kauppahalli oli kuitenkin mielestäni mielenkiintoinen vierailukohde.
Mukavaa häämatkaa!