79 vuotias tätini asuu 600km päässä ja nyt hän
on ruvennut lähettelemään joka kuukausi 300€ minulle postitse kirjekuoressa ja ohessa kortti osta jotain kivaa, herkkua tms. Nyt sain tietää että samanlaisia kirjeitä saa 5 muuta sukulaista. Täti itse kituttaa pienellä eläkkeellä ja syö kehnosti. Miten tomisitte itse ?
Kommentit (6)
Pitäisin sukukokouksen ja sopisin toiminta-tavoista yhteisesti. Haetaanko täti holhoukseen, alatteko yhdessä käyttämään nuo rahat mummon palveluihin (kotiapu, ruokapalvelu jne.) tmv. Onko rahat muuten varmasti tädin, eikä esim. jakamattoman kuolinpesän, jolloin voi tulla ongelmia jälkeenpäin.
tarttis tehdä. Täti taitaa olla seonnut, häntähän voi kuka vain huiputtaa, jos on vaikka palannut markka-aikaan?
kunnallisen vanhuspalvelun piirissä tms, vai asuuko ihan omillaan omassa kodissaan, ilman kotipalvelua? Oletko tekemisissä jonkun hänen lähisukulaisensa kanssa (serkku, toinen täti, eno/ setä, äiti/ isä), jolta saisit tietää tädin kunnosta?
JOS täti on vain aikonut kiertää perintöveron noilla lahjotuksillaan, niin mikäs siinä, kiittäkää, olkaa yhteydessä jne. Mutta jos on kyseessä joku dementian oire, niin laittaisin rahat talteen. Täti voi nimittäin tarvita rahoja omaan hoitoonsa ...
Voihan toki olla, että täti on täysin järjissään ja on päättänyt jakaa omaisuuttaan ennen kuolemaansa perintöverojen välttämiseksi. Tällöin - jos rahat ovat todella tädin eivätkä esim. jonkin jakamattoman kuolinpesän - tädillä on minusta oikeus tehdä rahoillaan niin kuin hän haluaa.
Voi kuitenkin olla myös niin, että tätiin on iskenyt dementia, eikä hän tajua tekemisiään. Siinä tapauksessa tädille olisi syytä hakea edunvalvoja, joka huolehtii siitä, että tädin rahat käytetään järkevästi ja tädin omaksi hyväksi. (Älkää kuitenkaan turvautuko virkaedunvalvoojaan, sillä osa heistä ei anna päämiehen käyttää omia rahojaan yhtään enempää kuin mitä on täysin välttämätöntä hengissä pysymiseksi. Paljon parempi ratkaisu on se, että joku sukulaisista ryhtyy edunvalvojaksi.)
Teidän olisi varmaan syytä neuvotella sukulaisten kesken sen selvittämiseksi, kummasta on kysymys.
ja keskustele tätisi kanssa. Kysy ymmärtääkö hän kuinka isoja summia sukulaisille lähettelee ja minä vuoksi. Hänellä voi olla sama tilanne kuin mummollani, joka sekoittaa eurot ja markat ja saattaa antaa sata euroa ymmärtämättä kuinka iso raha se on.
Ekana soittaisin hänelle että en tarvitse rahoja, kiitos vaan, mutta käytä omaksi hyödyksesi. Jos silti lähettäisi niin ehkä jopa lähettäisin takaisin. Mietin mikä on motiivi? Eläkkeestä ei tuollaisia summia lähetellä joten kyseessä varmaan säästöt jotka haluaa jakaa ennen kuolemaansa niille joille haluaa. Silloin pitäisi asia hoitaa lakimiehen kautta, virallisesti, ettei tule jälkeenpäin ongelmia. Onko tädin todellisuudentaju kunnossa, ei muistiongelmia tms? Onko yksinäinen, pyytääkö rahaa lähettämällä huomiota, että joku muistaisi ja tulisi käymään?
Olis aika paha tilanne. En kyllä pystyisi ottamaan rahaa vastaan niin vaan. Asiassa on monta puolta...