Onko huoltajalla oikeus nähdä opettajan ja avustajien
tutkintotodistukset tai rekisteriote ettei ole lapsiin sekaantunut
Kommentit (5)
Mutta työnantajalla on velvollisuus/oikeus nämä seikat tarkistaa.
Kaikki julkiseen virkaan liittyvät asiakirjat ovat julkisia, jos niitä ei ole erikseen säädetty salassa pidettäväksi.
Sitä rekisteriotetta ei saa edes arkistoida, vaan se esitetään työnantajan nähtäväksi,eli se ei sisälly papereihin. Jos taas opettaja on hakemuksen liitteeksi tai muuten laittanut tutkintotodituksensa, ne ovat julkisia ja nähtävissä.
Ja rikosrekisteriotteesta ei työnantajakaan saa ottaa kopiota, vaan kirjaa ainoastaan ylös otteen tunnistetiedot.
Rikospuoli pitää tarkistaa jo työhön ottaessa, joten se, että on opetustyössä takaa jo itsessään, ettei lapsiin puuttumisesta ole tullut tuomioita.
Tutkintotodistukset taas eivät kerro vanhemmalle mitään oleellista ja ovat lisäksi yksityisasia. Työhönotossa palkataan pätevin ja paras saatavilla oleva hakija. Se, että vanhempi tietää, että opelta puuttuu gradu tai gradusta tuli nolosti huono arvosana, ei taio ko. koulun opettajaksi mystisesti ällän gradun takonutta huippuosaajaa tai ylipäätään muodollisesti pätevää gradun tehnyttä. JOs pätevää ei löydy, ei löydy ja se siitä.
Etenkin peruskoulussa opettajan hyvyys on lisäksi kiinni paljon muustakin kuin siitä, mitä todituksissa lukee.
koska ne on jo viranomainen (reksi) tarkistanut ennen töihin ottoa.