Ii on kyttäyskunta pahimmasta päästä
Miten teidän kunnat?Paljonko tehdään ns turhia lastensuojeluilmoituksia? Miten opettajat toimii vanhempien kanssa? Vai eikö osaa sitä taitoa lainkaan? Jos teillä on ns erityistätukea tarvitseva lapsi syyllistetäänkö teitä vanhempia siitä? Meillä ei käytetä alkoholia, ei huumeita, eikä vielä ole mielenterveysongelmia jne jne. Kuitenkin täällä Iissa yritetään meistä tehdä huonoja vanhempia, kun emme kumartele opettajia tai terveydenhoitajaa.
Kommentit (13)
Yksi r-kioski. Rullaportaita saa etsiä, niitä löytämättä.
tuetaan lestojen ja kepulaisten yrittäjien pyörittämää lastensuojelubisnestä? Muuta äkkiä pois, kun vielä voi.
Itse lähtisin heti, jos olisi asunto jossakin. Vihaan tätä kuntaa!
Mutta saankin jatkuvasti sontaa niskaan. Kivaaa!
on muitakin samalta paikkakunnalta?! Mulla on vähän samanlaisia kokemuksia lapsen koulunkäyntiin liittyen. Ei olla otettu todesta vanhempien huolta lapsen oppimisesta ja kehityksestä. Lastensuojeluilmoitukselta tai sen uhalta olemme kuitenkin välttyneet. Olen kuullut useita tapauksia täältä, jossa vanhemmat ovat taistelleet lapsensa puolesta, kun lapsella on ollut ongelmaa koulun käynnissä.
Olen miettinytkin onko tällä paikkakunnalla jokin omalaatuinen tyyli hoitaa asioita. Olemme tänne lähikaupungista muuttaneet, ja meininki oli aika toisenlainen siellä. Asiat eivät vaan täällä jotenkin hoidu niinkuin pitäisi. Niin, ja olemme kuitenkin asuneet täällä jo useamman vuoden.
Ensiksi neuvolassa. Todesta otettiin vasta lapsen ollessa 5v. Sen jälkeen leimattu neuvolassa ongelma perheeksi. Tutkimuksissa sairaalassa täydennetään, että vikaa on. Puheterapeutti myös sitä mieltä. Nyt sitten koulussa syytetään meitä vanhempia, kun emme muka vie lasta/lapsiamme terapioihin. Niitä kun ei saa, jos ei niitä puolleta. Muumuassa yhdeltä evätty puheterapia, koska ei kuulemma lapsi hyödy siitä. Toisella r-vika, jonka puheterapeutti kehoitti, että koulussa sen harjoittelua jatketaan.
Meidän tokaluokkalainen kuitenkin on taas kerran menossa tutkimusjaksolle oyssiin.Edellinen diagnoosi tai pikemmin lausunto: laaja-alainen kehityshäiriö. En tiedä mitä teen. Haluan, että tämä ahdistelu loppuu. teemme lapsiemme eteen kaiken. Emme voi puheterapioita ym itse määrätä.:)
Siellä ne kylää koskevat päätökset tehdään oikeasti, kunnanvaltuustolla ei mitään valtaa.
Me käytettiin molemmat yksityisellä puheterapeutilla - ja valittiin päiväkoti ja koulu.
pojalle avustajan kouluun. Vaikeaksi luokiteltu lukivaikeus. Kolme vuotta meni, että poika oppi lukemaan ja kirjoittamaan.
Sen jälkeen en olekaan jalallani astunut valtarin koululle. Yksi poika oli ärhäkkä suustaan ja mulla sukset J-J:n kanssa täysin ristissä. Kun en suostunut koululle menemään, isä hoiti käynnit, niin J-J teki äidistä ls ilmoituksen: Äiti täysin välinpitämätön. Et silleen.. Tällä miehellä onkin vihamiehiä aikas kiitettävästi. Onneks ei ole enää rehtorina.
Minä asuin teini-iässä Kempeleessä, ja sekin oli aivan kammottava paikka vaikka sentään Iitä isompi.
Maaseudut ja pikkukunnat on niin järkyttävän sisäänpäinlämpiäviä, että niihin sopeutuakseen täytyy mahtua hyvin ahtaisiin raameihin.
Jos ei sovi, niin sen saa tuntea nahoissaan.
Minä asuin teini-iässä Kempeleessä, ja sekin oli aivan kammottava paikka vaikka sentään Iitä isompi.
Maaseudut ja pikkukunnat on niin järkyttävän sisäänpäinlämpiäviä, että niihin sopeutuakseen täytyy mahtua hyvin ahtaisiin raameihin.
Jos ei sovi, niin sen saa tuntea nahoissaan.
enkä Lappeenrannassa tai Hangossa tai missään muussakaan kyläpahasessa.
Asuin pohjoisessa lyhyen ajan ja minusta koko homma oli kuvottavaa. Onneksi kotini on Helsingissä, missä on enemmän kuin 4 autoa, 1 traktori ja 3 mopoautoa sekä heiluvia pitsiverhoja!
Monetkos rullaportaat teillä on ja montako R-kioskia?
Nimim. entinen pohjoisen tyttö