Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vähän vanhempana lapsenne saaneet!

Vierailija
10.09.2011 |

Te, jotka saitte lapsenne yli 38 vuotiaina ja ennestään oli jo lapsia.

Millainen oli raskausaika ja synnytys?

Miten jaksoitte vauva-aikana valvoa ym.?

Entä taaperon kanssa? Rasittiko taas juosta 1-vuotiaan perässä?

Mikä oli erona (tai oliko eroa) siihen, kun sai nuorempana lapset?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaus meni hyvin, ei mitään muita oireita kuin aivan mieletön väsymys. Synnytys ok. Hyvin jaksoin valvoa, toisaalta valvomista ei niin kauheasti ollut, yöheräilyä kyllä, mutta sitten syöttö ja taas nukkumaan. Hyvin jaksoin pienen kanssa, en ole mikään raihnainen vanhus kuitenkaan :D. Sain ekankin jo "vanhana" eli 35v, joten ei siinä nyt mitään suurta eroa siihen ollut. Hyvin kaikki on mennyt.

Vierailija
2/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sain 4. 38 v ja 5. 41 v. töissä kävin koko ajan ja ihan viimeseen saakka. yli menivät, niinkuin aikaisemmatkin. ei mitään onglemia, ei edes verenpaineen nousua. mulla on kyllä erttäin hyvä peruskunto ollut aina ja oikea asenne. ekan kerran olin raskaana 31 v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edellinen lapsi oli jo esikoululainen.

RAskaus meni ihan samalla tavalla hyvin kuin aiemmatkin. Harjoitussupistukset alkoivat jo rv 16, mutta en ole niistä ollut sairaslomalla tms. pois töistä. Yövalvominen ei ole minule ongelma. Teen 3-vuorotyötä normaalistikin ja vauvat ovat nukkuneet vieressä niin kauan kun imetän. Näin nytkin oli.



Minusta on tullut kasvattajana lepsu iän myötä. Elämä menee omalla painollaan ja asiat järjestyy jos ei muuta niin ajan kanssa. Meidän yksi lapsistamme on kehtiysvammainen, hänen kanssaan on henkisesti enemmän kiinni, kuin tässä lapsessa tai vauva-aikana.



Turhat hössötykset ja suorittaminen on jäänyt kahden ekan lapsen kasvuaikaan... Olen todella nauttinut eri tavala tästä lapsesta. Toki taloudelliset resurssit ovat myös edesauttaneet.

Vierailija
4/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johtuen siitä, että ensimmäinen valvoi öisin pitkiä aikoja tuntikausia koko ekan vuoden. Toinen enää heräili usein ja nyt tää kolmas herää vain pari kertaa yössä, joten sen kanssa jää virtaa päivillekin.



Raskauskin meni tän kolmannen kanssa paremmin, koska nyt löytyi paras ruokavalio ehkäisemään huonovointisuutta.



Ja vauvan hoito on ollut helpomaa, koska elämän puitteet ovat nyt paremmassa jamassa, kun asutaan lähempänä tukiverkkoja ja on talo missä on kunnolla tilaa laitella kunnon vaipanvaihtopisteet ja leikkialustat vauvalle ja on turvallinen piha taaperolle, kunhan tuo oppii kävelemään.

Vierailija
5/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytys oli nopea ja helppo (pienin lapsi). Ihan samoin jaksoin kuin aiemmilla kerroilla. Tosin helppoja lapsia ollut noi kaikki neljä.

Vierailija
6/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja raskaus meni hyvin, ihan normaali odotus ja synnytyksessäkään ei mitään eroa aikaisempiin. Vauva-ajan ja taapero-ajan kestin hyvin, jotenkin olin paljon kärsivällisempi kuin vanhemmilta lapsilta aikoinaan. Ehkä nautin kuopuksesta kun hänet vielä sain :) Nyt tenava on 4 vuotias ja edelleen nautin jokaisesta päivästä hänen kanssaan.

Nyt vaan tuntuu etten enää jaksaisi vauvaa enkä raskautta !

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain viidennen lapsen 42-vuotiaana. Raskausaika oli helppo, töissäkin olin äitiysloman alkuuna asti ilman yhtäkään sairaslomapäivää. Kiloja tuli vain kuusi raskausaikana. Sektioon jouduin perätilan takia, mutta toivuin siitäkin nopeammin kuin edellisestä sektiosta, josta oli tuolloin 11 vuotta aikaa. Vauva-aika sujui loistavasti, vaikka lapsi oli koliikkivauva. Jaksoin ilta- ja yöitkut paremmin kuin esikoisen kanssa, joka myös oli koliikkivauva. Myöskään taaperoaika ei ollut ollenkaan rasittava. Rentous lisääntyi mulla joka lapsen myötä.

Vierailija
8/8 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millainen oli raskausaika ja synnytys?

Miten jaksoitte vauva-aikana valvoa ym.?

Entä taaperon kanssa? Rasittiko taas juosta 1-vuotiaan perässä?

Mikä oli erona (tai oliko eroa) siihen, kun sai nuorempana lapset?

Sain toisen lapseni 44-vuotiaana (esikoisen 30-vuotiaana).

Raskausaika meni erittäin hyvin, en lihonut paljon, tunsin oloni hyväksi (alkupahoinvointien jälkeen), mutta selkä naksahti pari kertaa (nivelten löysyyttä oli ollut raskaana ollessa ennenkin, myös kesken menneiden raskauksien aikana).

Synnytys oli paaaaljon helpompi.

Valvomisia on vaikeampi jaksaa, onneksi sattui todella helppohoitoinen vauva. Taaperon perässä juokseminen tulee aivan varmasti olemaan rasittavampaa kun nuorena.

Kunto on huonompi mutta motivaatio sen ylläpitämiseen ja terveydestä huolehtimiseen on nyt kasvanut kun tajuaa että vanhuuden myötä on oikeasti riskinä että olen kohta ihan klesa jos en pidä itsestä huolta - ja mites sitten käy vauvanhoidon!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme yhdeksän