Erosin eilen kirkosta
Maksan ihan turhaan kirkollisveroja, käytän senkin rahan perheeni jokapäiväiseen leipään.
Kirkolla on valtavat kiinteistö-ja maaomistukset ja silti se perii veroja seurakuntalaisilta. Ostanut omaisuutensa veroja keräämällä ja kolehtivaroilla. Miksi ei käytä varoja vähävaraisten ja hädänalaisten auttamiseen.
Minä en enää osallistu tähän kirkon mammonankeräämiseen.
Kommentit (8)
se, että onko sisimmässä suhde Jumalaan, Kristukseen; siis usko/luottamus Häneen... Sitä kyllä rohkaisen etsimään, ettet joutuisi olemaan ilman sellaista korvaamattoman tärkeää, jonka arvoa et ehkä vielä tunne :) Tässä Sinulle muutama puhutteleva ja asiallinen sivu asiasta - tutustu avoimella mielellä, jos vaan mahdollista :)
http://www.sinuntahtesi.com/rakkaus.html
http://www.fathersloveletter.com/Finnish/#4
http://www.healingrooms.fi/?sid=100
http://www.alfakurssi.fi/fi/index.htm
http://www.patmos.fi/fi/tunnetko_jeesuksen/?id=112
http://www.kansanraamattuseura.fi/rukous/jeesus/
http://www.radiodei.fi
http://vod.tv7.fi/vod/
Itse olen eronnut jo aikoja sitten. Silloin itse asiassa vielä johonkin uskoinkin, mutta nyt olen kyllä jo ateisti.
Kirkko käyttää varojaan vähävaraisten ja hädänalaisten auttamiseen. Diakonia on tärkeä asia jokaisessa seurakunnassa.
Kuinka monta prosenttia mahtaa mennä tähän tarkoitukseen? Tuskin kovin montaa.
Itse olen kirkosta eroamisen jälkeen lahjoittanut kirkollisveroa vastaavan summan suoraan eri järjestöille mm. unicefille.
Itse olen kirkosta eroamisen jälkeen lahjoittanut kirkollisveroa vastaavan summan suoraan eri järjestöille mm. unicefille.
http://www.sinuntahtesi.com/rakkaus.html
http://www.fathersloveletter.com/Finnish/#4
Olet tietenkin vapaa tekemään kirkkoon kuulumisesi kanssa mitä haluat. Ja jokapäiväinen leipä on välttämätön asia. Mutta ajattelin vain varmistaa, ettet lauo tuommoisia mammonankeräämiskäsityksiä pelkästään oletustesi perusteella.
Miten monta prosenttia sinun seurakunnassasi (tai siis ex-seurakunnassasi) käytetään vuodessa kerätystä kirkollisverosta diakoniatyöhön ja miten paljon kiinteistö- ja maaomistusten lisäämiseen? Entä lapsi-, perhe- ja nuorisotyöhön? Huviksesi voit laskea montako euroa se tarkoittaa mihinkin sinun maksamastasi kirkollisverosta. Käväise seurakuntatalolla ja vaadi vastauksia kysymyksiisi ja tule raportoimaan ne tänne.
Tai ehkä olet jo kysynytkin nuo tiedot sekä vaatinut vastinetta kirkollisverollesi ja ehdottanut jotain sinulle sopivaa toimintaa tms.?
t:kirkkoneuvoston jäsen
jäsenmaksulasku kotiin. Ne jotka eivät maksa, erotetaan automaattisesti.
kirkollisvaaleihin ja asettua ehdokkaaksi seurakuntavaaleissa. Siellä ne asiat päätetään. Oletko äänestänyt joka kerta kun sinulla on ollut siihen mahdollisuus? Oletko ottanut ehdokkaaseesi yhteyttä ja kertonut hänelle näkemyksiäsi? Oletko käynyt tutustumassa seurakunnan toimintaan? Kirkko käyttää varojaan vähävaraisten ja hädänalaisten auttamiseen. Diakonia on tärkeä asia jokaisessa seurakunnassa.