Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuka tietää Espoon eskarikäytännöistä?

Vierailija
09.09.2011 |

eli olemme hiljattain muuttaneet Espooseen ja kysyisin, onko jollain tietoa täällä käytännöistä.



Asumme ihan ala-asteen vieressä, jossa on myös eskari. Lähistöllä on useita päiväkoteja, mutta lapsemme ei mahtunut yhteenkään, vaan sai päiväkotipaikan muutaman kilometrin päästä ihan eri alueelta.

Täältä päiväkodista lapset menevät ihan eri kouluun jne. Mutta voinko olla varma, että lapseni pääsisi sitten tuohon lähieskariin, joka on hänen tuleva koulunsakin? Eli jaetaanko eskaripaikat alueittain vai meneekö ne päiväkotien mukaan?



Olisi nimittäin tosi tyhmää, jos ei tuohon lähelle pääsisi. Nytkin on harmillista, että vaikka matkaa ei ole 2 kilometriä, niin kaikki päiväkotikaverit menee ihan eri suuntaan kouluun.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etenkin kun on koululla, niin siihen ei ole valmiita "päiväkotilasia" tulossa.

Vierailija
2/7 |
09.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että paikka koulun eskarissa ei takaa paikkaa samassa koulussa. Mistä voit tietää mihin kouluun lapsesi tulee saamaan paikan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisi kyllä aika hölmöä, jos ei tähän lähikouluun pääsisi. Matkaa on alle 100 metriä ja turvallinen matka, kun ei tienylityksiä tai muuta. Sen takia osittain tämä asuntokin ostettiin...

Seuraavan lähikoulu taitaa olla 3 kilometrin päässä...

Vierailija
4/7 |
09.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne lapset, jotka on tietyn alueen päiväkodeissa pääsee suoraan sen alueen eskariin ja muista päiväkodeista sitten, jos on tilaa. Et siis voi olla varma, että lapsi pääsee oman alueen eskariin, mikä on ikävää lapsen kannalta, kun aloittaa koulun ja kaikki muut lapset (pahimmassa tapauksessa) tulevat oman koulupiiriin eskareista. Jos olet töihin menossa niin ota päivähoitopaikka vastaan, jos et ota joudut jonon viimeiseksi eikä sen jälkeenkään ole takuuta, että lapsesi saa omalta alueelta paikan. Siirtohakemuksen voit tehdä heti, kun olet ottanut paikan vastaan. Aina täällä ihmisiä muuttaa alueelta toiselle ja paikkoja vapautuu kesken vuoden.

Vierailija
5/7 |
09.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika kauheeta, että noin voisi käydä, että joutuisi ihan eri alueelle, kun kaikki naapurustossa asuvat..:(.



Tyttö aloitti siis jo elokuussa tässä väärän suunnan päiväkodissa. Siirtohakemus on tehty, mutta kuulemma tosi täyttä täällä eikä välttämättä siirto onnistu. Tosi kurjaa!

Vierailija
6/7 |
09.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka paikassa se on tätä samaa, jos ei mahdu niin ei mahdu. Siis pk-seudulla ainakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttö pääsi tuohon lähikoulun eskariin, vaikka on käynyt päiväkotia kauempana (2km). Lähistöllämme on useita päiväkoteja, joissa esikoulua, mutta haettiin tuohon koulun eskariin, jotta ei taas tarvitsisi (toivottavasti) vaihtaa paikkaa vuoden päästä. Lisäksi saatiin hoitopaikka eskarin "yhteydestä", joten kaikin puolin päätös oli mieluinen.



Espoossa siis tämäkin....joten mites teille kävi?













Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kolme