4v tytön yökastelu.
On ollut muuten täysin kuiva jo vuosia, mutta öisin ei vieläkään herää pissalle. Olen kyllästynyt ostamaan vaippoja ja vaivihkaa tekisi mieli opettaa lasta heräämään pissahätään, mutta miten? Olisiko kuivaksiharjoittelupikkareista apua? Ne kun eivät ole "superimukykyisiä" ja tuntuvat pissavahingon sattuessa märiltä. Mahtaakohan koko juttu johtua siitä, että vaipat ovat niin imukykyisiä, ettei pissantulo yöllä ole koskaan häirinnyt mitenkään?
Kommentit (4)
on ilman vaippaa yön? Jos olisi "tapapissaaja", niin luulisin oppivan muutamasta vahingosta. Meillä esikoisella oli yövaippa aina märkä, kerran sitten kyläilyn jälkeen unohtui ja lapsi osasi heti herätä vessaan. Siitä asti oli yökuiva. Eli lapsi oli varmaan aikaisemminkin huomannut hädän, mutta ei viitsinyt mennä vessaan, kun oli vaippa. Ikää oli kyllä silloin 2v, joten emme vielä olleet odottaneet yökuivuutta.
Toisella lapsella ei tuo sitten onnistunutkaan yhtä helposti. Lapsi ei millään herännyt vessahätään ja pissaa tuli monta kertaa yössä. Miniriniä käytti 5-vuotiaasta lähes vuoden, sitten elimistö oli kypsynyt tarpeeksi ja saatoimme lopettaa lääkityksen. Vahinkoja iman muutama sen jälkeen.
Nyt kolmas on 4v ja pissaa myös monta kertaa yössä. Yritän käyttää vessassa kun menen itse nukkumaan, mutta tuo yksi vessakäynti yössä ei riitä mihinkään, pissaa tulee kolme kertaa yössä, joskus enemmänkin. Ja välillä lapsi on niin sikeässä unessa, ettei edes herää vaikka kannan pöntölle... Herkkäuninen lapsi saattaisi oppia itse heräämää tiettyyn aikaan, jos sitkeästi herätetään, mutta meidän unikeoille ei näytä toimivan. Aika sitten tekee tehtävänsä.
saattaa olla hormonaalista ja menee itsestään ohi viimeistään 6 v iässä. Rakko on niin pieni lapsilla ja siksi tuntevat pissahädän viimetingassa. Ja monilla jos se on hormonaalista he eivät tunne sitä pissaamisen tunnetta. Oma kuopukseni oli terkkarissa pissapatja-jonossa mutta hän pääsi vaivasta ohi 5,5 vuotiaana. On nyt 8 v ja saattaa joskus lirauttaa housuun kun juoksee yöllä vessaan. Kannattaa välttää iltaisin juomista ja esim omenan syömistä (diureetti). Menee kyllä ohi ja tiedän, on stressaavaa mutta lapsi ei voi sille mitään. Meillä se oli myös perinnöllistä, kärsin itse siitä lapsena.
Odota huoleti, Kun pissamäärä vähenee ja rakon kapasiteetti riittää, ongelma poistuu. Toki voit kokeilla paksuja pikkareita, mutta sikeäuninen lapsi tuskin herää..