Mihin nimiin olet aivan lopen kyllästynyt?
Veeti? Aada? Mitkä nimet ovat mielestäsi jo kulutettu loppuun?
Kommentit (83)
ja nämä kamalat jiillä alkavat
jemima jenniina jasmiina jne
Antakoon jokainen sen nimen, jonka haluaa. Toivon silti, että omassa lähipiirissä nimettäisiin tulevat pojat joksikin muuksi kuin Eetuksi tai Onniksi, ettei tarvitse aina sukunimiä käyttää.
Ihme kysymys. En mäkään ole kyllästynyt mihinkään nimiin. Toiset on yleisempiä kuin toiset, mutta mitäs sitten. Kyllä ne vanhemmat varmasti miettivät parhaan nimen juuri heidän lapselleen :).
niitä on yhtäkkiä joka paikka täynnä
Ei nimet ole mitenkään huonoja tai tylsiä mutta tosiaan kaimoja niin tolkuttomasti, että menee jo lapset sekaisin.
Kuopuksen päiväkotiryhmässä on 3 Oskaria ja esikoisen luokalla 2 Oskaria +rinnakkaisluokalla vielä toiset 2.
Ihme kysymys. En mäkään ole kyllästynyt mihinkään nimiin. Toiset on yleisempiä kuin toiset, mutta mitäs sitten. Kyllä ne vanhemmat varmasti miettivät parhaan nimen juuri heidän lapselleen :).
No jos sinä et ole mihinkään kyllästynyt, niin kysymys ei tietenkään koske sinua. :)
Ihme kysymys. En mäkään ole kyllästynyt mihinkään nimiin. Toiset on yleisempiä kuin toiset, mutta mitäs sitten. Kyllä ne vanhemmat varmasti miettivät parhaan nimen juuri heidän lapselleen :).
Tottakai jokainen miettii parhaan nimen lapselleen, ei se tässä ollut asian ydin. Tässä kysyttiin että mihin SINÄ olet kyllästynyt. Älä vastaa jos et ole.
Elias, Eelis, Joonas, Joona,... onhan näitä. Sinänsä kivoja nimiä mutta niin loppuunkulutettuja. Mutta kaikki vanhemmat tehköön nimivalintansa mielensä mukaan, ei kuulu minulle.
No jos kyllästyttää, niin miettikää vaan kuinka paljon mahtoi meidän vanhempia ja isovanhempia kyllästyttää kaikki Mikat, Laurat, Sarit, Annat, Mikot ja Antit. :) Kun ei nämä nykyajan huippunimet yllä lähellekään samanlaista absoluuttista suosiota kuin aikaisemmissa sukupolvissa.
Minulle on tullut vastaan viime aikoina tosi paljon Luka ja Lenni -nimisiä poikia. En nyt sanoisi kyllästynyt, mutta monta ollaan tavattu!
Kun ennen suosituimman nimen saattoi saada 10% vauvoista, nykyisin luku on ehkä pari prosenttia. Näin siis kerrottiin eilen tulleessa Pilttipiiri-lehdessä. Kiintoisaa oli se, että siinä haastatellun tutkijan mukaan tytöt saavat useammin erikoisen nimen ja pojat taas suvussa kulkevan nimen.
Ella, Emma, Aada, Iida, Vilma, Eelis, Elias, Oskari, Akseli, Leevi, Veeti, Sofia, Hilda, Tilda, Oskari, Verneri, Joona, Pihla, Kaisla, Aava, Veera, Aino, Venla, Helmi, Onni.
näihin kaikkiin yleisistä yleisimpiin. eliasta harkitsin omalleni, mutta onneksi en laittanut, kun se on niin puhkikulunut, nyt oikeastaan ihan inhoan koko nimeä.
Musa, Muhammed, Ahmed, Abdullah, Mustafa, kaikki Al-alkuiset.
sama miten ihmiset lapsiaan nimeää, mutta nyt alkaa olla aivan liikaa AINO nimisiä meidän lähipiirissä. Kummityttö Annin pikkusisko on Aino. Sitten syntyi kaverin tyttö, josta tuli meidän kummityttö Aino. Serkkuni sai tytön joka on Aino. Seinänaapurissa on Aino... Alkaa kuulkaan puheessa mennä sekaisin jo, ja kaikista puhun nykyään sukunimen kanssa ;( Hauskalta tosiaan kuulostaa kun kolmivuotiaan puheessa on tyyliin: "Saarisen Aino pimputti ovikelloa.." "Hakulinen, ei siis Saarinen"...
Eli kyllä AINOon olen lopen kyllästynyt, ystäväni sai puolivuotta sitten tytön, ja kun hän on tosi hyvä ystäväni niin kysyin, että ei neidistä tule Ainoa... ;)
Se on hänestä tosi hieno nimi. Meidän lapsemme tulevat varmaan antamaan lapsilleen juuri tällaisia nimiä, Sari, Mari, Kari, Jari, Kari-Pekka :D
Aada, Elias, Leevi. Onhan noita vaikka kuinka paljon.