Aargh!! Ei voi olla tällaista aamua...
Poika menee vasta 10 tarhaan joten ois saatu nukku7u ysiin. Poika herättää seittemältä et pissi, kakka, kakka... Kysyin et mitä? Pissiä, pissiä. Koiran pentu oli kakannut lattialle. Totesin et ok. jatketaan unia vielä,siivotaan sitten. No eipä muuta kun huuto kovenee "kakkaaa!". Siivotaan sitte. Sanoin että odota huoneessasi ettet astu pissilätäkköön, niin samalla PLÄTS! Poika on mahallaan lätäkössä ja pissit pitkin seiniä. **ttu! Tahtoisin vain nukkua hetken. No joudun viemään pojan suihkuun, josta hän ei pidä ja hirveä huuto päälle. Sanoin että odota siellä suihkun puolella niin äiti siivoaa oven edestä pissit. Toki poika uskoo ja hiippailee heti omaan huoneeseensa ja alkaa taas huutaa" pissi tulee!" Mitä nyt? Poika pissii ja teputtaa pitkin huonetta ja huomasi ensimmäisen kerran mistä oma pissi tulee. Siis siivotaan koko pojan huone pissistä! HUOH! Kun yritin siivota niin jatkuva huuto"maitoa leipää, MAITOA, LEIPÄÄ"..
kiitos vuodatuksesta!
"voiko ihanammin päivä enää alkaa..."
Kommentit (18)
kiitos vuodatuksesta! ..."
eipä mitään, sinähän sen vuodatuksen hoisit... ;) No, sait sentään aamuun nukkua, ettei aamuyöstä alkanut rumba. Melkomoinen aamu kyllä! :D Päivän on mentävä jo paremmin... ;)
katastrofitilanteita, mutta ... Koiranpentu nyt vain täytyy ulkoilluttaa aikaisin aamulla, ei silloin voi nukkua yhdeksään. Enkä myöskään voisi kääntää kylkeä, jos tiedän asunnossa olevan sekä pissaa, että kakkaa. ja kokemusta on useista pennuista...
katastrofitilanteita, mutta ... Koiranpentu nyt vain täytyy ulkoilluttaa aikaisin aamulla, ei silloin voi nukkua yhdeksään. Enkä myöskään voisi kääntää kylkeä, jos tiedän asunnossa olevan sekä pissaa, että kakkaa. ja kokemusta on useista pennuista...
Käymme uudestaan nukkumaan ja taas pissitään lattialle ku herätään, enkä voi jättää lasta alakertaan yksin.
Yön aikana voi todella tulla 3-4 pissit ja kakat kummatkin, eli en todella herää 5-8 kertaa yössä siivoamaan, koska en ehtisi enää nukkua. Mistä saan pitemmän pinnan ja tottelevaisemman 2 v:n
ei hallitse pissiään ja kakkaansa. Ei siis ole kyse tottelevaisuudesta.
Usko pois, mun on välillä ikävä sitä kun lapset oli 2v ja tuli märkine vaippoineen meidän sänkyyn aamusta. Nyt ne on koululaisia ja puuhailee omia juttujaan. Huoh. Hali sitä pientäs, jooko!
Päivä menee varmaankin paremmin!
Sitten ei auta, kun rajoittaa pennun tila yöksi esim. yhteen huoneeseen, niin ei sotku pääse leviämään. Usein myös pidättävät silloin paremmin, koska oman pesän likaaminen ei ole mielekästä. Ja pitää se pentu silti viedä kuudelta ulos, pikkuhiljaa oppii sitten sisäsiistiksi. Opettamatta saattaa kestää pitkään... Missä sun puoliso on? Ettekö voi vuorotella? Jos taas 2 vuotiaan yksinhuoltajana otit pienen pennun, niin tiesitkö varmaan etukäteen, paljonko työtä se on. Oli miten oli, vika ei ole pennun, eikä ainakaan lapsen, vaan järjestely kysymys.
Kantaa välittömästi ulos. Jos lasta ei voi jättää, ei ole omaa pihaa, eikä apua, niin sitten lapselle kumpparit jalkaan ja mukaan. Jotenkinhan teidän on täytynyt suunnitella tää juttu etukäteen? Mä olen itse laittanut vauvan kantoliinaan, ottanut isompia lapsia mukaan ja kerran kaatosateessa jätin lapsen kerrostalon alainen lasin taakse odottamaan, kun pissatin pennun parin metrin päässä nurmikolla. Luovuutta kehiin, se vaiva palkitaan kohta, kun pentu oppii yhä paremmin sisäsiistiksi.
En herää silloin kun pentu herää, koska se on ihan hiljaa ja tekee tarpeensa. Voin kyllä ottaa ja otankin lapsen mukaan ulos, mutta siinä vaiheessa kun on puettu on jo monet pissat ja kakat lattialla. tää aamu oli vaan niin perseestä, kun lapsi ei nukkunut viimeyönä, joten en minäkään. En syytä lasta enkä koiraa, en todellakaan ja tiedän ettei kumpikaan pysty pidättämään. Hermo paloi vain siinä ettei lapsi voi olla sitä hetkeä paikalla että siivoan pissat sen edestä pois, vaan lähtee teputtamaan siihen sotkuun ja sotku leviää. Usein päästän kyllä pennun suoraan takaovesta pihalle, eli ei tarvitse ottaa edes lasta mukaan, mutta tänä aamuna kaikki oli jo lattialla.kertokaa nyt miten siinä rauhoittelee lapsen ja siivoaa yhtäaikaa.
on semmoinen ulina ja haukkuminen ettei kukaan nuku
ap
Oisit laittanut potalle istumaan, kun otit vaipan pois. Varmasti olisi pissiny pottaan.
Onko yön vapaana koko huushollissa? Miksi et sulje pentua esim. kodinhoitohuoneeseen yöksi, jolloin ne pissat ja akkat eivät olisi siinä pikkulapsen jaloissa heti aamulla?
Meillä on myös pentu ja olemme totuttaneet sen pienestä asti yöpymänn kodinhoitohuoneessa lapsiportin takana (näköyhteys siis säilyy). Parina ekana yönä vinkui herätessään aamuyöllä, mutta hyvin nopeasti oppi siihen, että se nyt vain on koiran yöpaikka. Yöllä vielä joskus pyytää ulos vinkumalla sievästi, jolloin päästän pennun takapihalle tarpeilleen, useimmiten nukkuu aamuun asti tekemättä pissoja/kakkoja. Ikää nyt 4kk. Tämä kodinhoitohuone on nykyään pennun paikka myös silloin, jos joutuu jäämään yksin kotiin (aika harvoin) tai jos teemme jotakin sellaista, missä pennun ei tarvitse pyöriä jaloissa (lattioita luututessa vaikkapa).
on semmoinen ulina ja haukkuminen ettei kukaan nuku ap
Pentu oppii nopeasti. Muutama yö saattaa mennä ulinaa kuunnellessa, mutta ihan oikeasti koiranpentu oppii nopeasti. Ei se ole mitään rääkkäämistä, vaan ihan hyvä pennun omalle turvallisuuden tunteellekin olla pienemmässä tilassa ollessaan yksin, esim. yöllä. Kaikki tällaiset totuttamiset on hyvä aloittaa mahdollisimman aikaisin, mutta mieluummin kuitenkin nyt, kun se on vielä pentu. Aikuisena opettaminen on aina työläämpää. Kannattaa muistaa illalla väsyttää pentu ulkoilulla/leikeillä ennen nukkumaan menoa.
Joskus vaan kaikki menee kerralla pieleen.. Parempaa päivän jatkoa!
Turha jonkun viisastella,mitä olis pitänyt tehdä toisin! Ihan hyvä tapa vuodattaa vaikka täällä ja jatkaa taas.... Sitä tämä elämä on,ylä- ja alamäkeä!
ole tarkoitettukaan sujumaan. Koita kestää iltaan asti, huomenna on päivä uus
yöksi niin että näköyhteys säilyisi, ainoastaan jättää yläkertaan täysin yksin. Täytyypä kokeilla. Olisin laittanut lapsen potalle, jos potta olisi ollut samassa kerroksessa, mutten voinut lähteä sitä hakemaankaan, muuten sotkut olisi levinneet jo yläkertaakin. Nyt kun itse lukee aloitustekstiä se ei enää vaikuta niin kamalalle, mutta aamulla kun se kaikki on 2 minuutin aikana, hyvä että on silmät aukaissut, niin meni täysin yli ymmärryksen
ap
Vastaisuuden varalle hoida kaaostilanteissa aina ensin lapsi loppuun asti, sitten jatkat sotkujen raivaamista. Ei ollut tarkoitus haukkua tai loukata, mutta täällä on silti muutama hyvä vinkki, joihin kannattaisi tarttua. Pentu on todellakin hyvä totuttaa siihen, että osaa myös olla erillän teistä muista. Tottakai se protestoi aluksi, mutta jos annatte kaikessa noin nopeasti periksi, niin vaikeaksi jatkossa menee... Pennun koulutukseen kannattaa oikeasti panostaa heti aluksi, että saatte mukavan koiran moneksi vuodeksi eteenpäin. Siinä ei paljon haittaa yksi tai kaksi huonosti nukuttu yö. Lapsiperheessä se on vieläkin tärkeämpää! Jos et ehdi pennun kanssa ulos, niin nostat sitten syliin ja kannat vaikka lehden päälle, joka on aivan ulko-oven edessä, oppii sitten kyllä pikku hiljaa. Pennun voi hyvin hankkia lapsiperheeseen, se vain vaatii vieläkin enemmän viitseliäisyyttä ja pitkää pinnaa. koirakokemus olisi tässä tilanteessa aika hyvä juttu, jos sitä ei ole, niin ole aktiivisesti yhteydessä kasvattajaansa ja hae apua herkästi! säästää jatkossa hermoja ja saatte mukavan koirakaverib perheeseen:)
Vaipan otin toki pois suihkuun mennessä ja pissi lattialle n.15 sek suihkun jälkeen.