Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Haluaisin adoptoida, mutta en oikein tiedä mistään mitään.

Vierailija
02.07.2010 |

Haluaisin siis adoptoida lapsen, ehkä kiinasta tyttölapsen. :) Kyllä mulle siis pojatkin kelpaisi, todellakin, mutta tuntuu, että etenkin Kiinassa tytöt on huonommassa jamassa.



Puhuin sitten tästä eräälle tuttavalleni (mies), ja hän sanoa töksäytti, että jos sen haluat tehdä niin varaudu siihen että koko adoptioprosessi voi venyä ihan viiden vuoden mittaiseksi. Siis että sen lapsen saaminen maasta voi kestää viisi vuotta ja että lapsi on jo 5-vuotias kun saisin hänet.



En nyt tiedä mitä ajattelisin, en olisi ehkä valmis adoptoimaan 5-vuotiasta. Minä hölmö olen luullut, että ne lapset tulee niin pieninä adoptioperheisiin, ettei ne itse vielä ymmärrä mitään? :o

Kauheeta kun tuli nyt tyhmä olo.



Vai huijaako toi tuttavani mua? Saako muista maista lapset pienempinä? :)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niihin ei varmaan menisi niin kauan aikaa. Ja ei lapsi joutuisi koulussa kiusatuksi etnisyytensä takia.

Vierailija
2/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan tuon viisi vuotta. Siihen päälle sitten kotimaan jonot ja adoptioneuvonta jne. niin äkkiä hurahtaa pari vuotta päälle.



Ja tämä kaikki on epävarmaa - siis lasta ei välttämättä saa. Noin 10 % saa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin vaan adoptoida. Lapsia tulee adoptioon alle 50 vuodessa, jonot on pitkiä ja pariskunnat taitavat mennä edelle (ymmärsin jotenkin, että olisit yksin adoptoimassa).



Ja tosiaan, adoptio on pitkä prosessi.

Vierailija
4/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

adoptioprosessi kestää vuosia. puhut yksikössä itsestäsi, eli haluat adoptoida yksin? silloin maita on rajoitettu määrä.



Pelastakaa lapset ainakin järjestää adoptiovalmennussta, johon on pakko osallistua, jos mielii adoptoida. valmennuksen jälkeen annetaan jos annetaan adoptiolupa, jonka jälkeen voi lähettää paperit maahan, josta lapsen haluaa. siellä sitten valitaan sinulle sopiva lapsi, jonka käyt hakemassa.



kustannukset on kymmeniätuhansia euroja ja odotusaika vuosia.

Vierailija
5/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eivät sitä vanhempia kuin ihan poikkeustapauksissa. Mutta adoptiojono on Kiinaan pitkä ja oikeasti tukossa. Tällä hetkellä paperinsa Kiinaan lähettävät voivat varautua jo yli 5 vuoden odotukseen.



Adoptiolapsen saadakseen pitää käydä adoptioneuvonta, saada adoptiolupa ja täyttää kohdemaiden omat vaatimukset vielä päälle. Kiinassa esim. vaaditaan tiettyä omaisuutta, terveyttä ja koulutustasoa.

Vierailija
6/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

4 v sitten.



Silloin koko prosessi siitä kun soitettiin, että saadaan adoptioneuvontaa siihen kun saatiin lapsi syliin kesti 3,5 v. Nyt pelkkä se aika, kun paperit lähtee Kiinaan ja ennen kuin saa lapsitiedon, kestää kauemmin. Vastikään nimettiin perheille, jotka ovat lähettäneet paperit joskus 3,5-4 v sitten ja odotusaika vain pitenee.



1. asia sulle on ottaa kunnan sosiaalitoimeen hteyttä, kysyä kuka teillä tekee adoptioneuvonnan. Se voi olla joko kunnan oma sossu tai pelastakaa lapset ry:n sossu. Sitten varaat ajan.



Neuvontaan voi olla jonoa (me jonotettiin vuosi). Neuvonta kestää vähintään vuoden. Siinä käsitellään kaikki sinun asiasi motiiveistasi, henkiöhistoriastasi ja suvustasi raha-asioihin, ollosuhteisiin mihin lapsi tulisi ja terveyteen. Plus varmistetaan että tiedät mihin ryhdyt. Sen jälkeen anotaan lupaa lautakunnalta ja jos saa luvan niin voi kerätä paperit kohdemaahan.



Jos oot yksinhakija prosessit kestää kauemmin ja maita mistä yksinhakija saa adoptoida on vähemmän. Kiinasta et voi adoptoida nyt. Kotimaan adoptiojono on myös pitkä ja hyvin epävarma, eikä yksinhakija pääse siihenkään.



Ja ei se mene niin, että sulle alussa varataan joku lapsi, joka sitten vanhenee prosessin kuluessa :) vaan nimeämisen hetkellä katsotaan mikä lapsi kävisi sinun perheeseen parhaiten. Iän suhteen kannattaa olla avoin. Todellakaan ei voi sanoa, että saat vauvan. Hyvinkin voi olla leikki-ikäinen.



Joten kaiken kaikkiaan, ei oo helppo tie.