vauvojen värikylpy,vauvateatteri
missä pk seudulla järjestetään??
espoo,nummela,lohja kiinnostaa. mutta myös helsinki vantaa käy
Kommentit (8)
Muutamissa leikkipuistoissa ja perhetalossa Helsingissä on värikylpyä tänä keväänä.
Vau-va!-esitystä on ollut joissain kulttuuritapahtumissa.
Nukketeatteri Sampossa kävimme jo himpun vajaa 1-vuotiaan kanssa.
Musaamossa (yksityinen musiikkikoulu Leppävaarassa) on ainakin ennen ollut värikylpyjä.
Kivaa oli, suosittelen. Vauvan kantsii osata istua tai ainakin jaksaa maata mahallaan hyvin plus osata käyttää käsiään.
Taiteiden Yössä Kouvolassa vauvojen värikylpypajassa elokuussa. Se ohjaaja oli Helsingistä eli varmaan sama nainen, tosi mukava, kyllä sai kaikki viihtymään.
Vinkki: vauvalle päälle body, joka saa suttaantua! Vauvat saavat itse sekoitella kaikkia värejä, jotka siis tyyliä puolukka, kaakao jne, eli ei mitään maaleja. Jälki kyllä on samanlaista, mitä maaleillakin olisi ;)
Mutta vauva sottaantuu kyllä. Värikylpytuokion jälkeen vauvat pestään! Ei nyt ihan päästä varpaisiin, mutta käsivarret ja naama ainakin, riippuen tietty minkä verran vauva sottaa.
Mutta suositukseni kävijänä on, että pelkkä body päälle vauvalle, mieluiten sellainen, johon voi tulla vähän mustikkaa ja muuta väriä. Ehkä jopa vaihtobody mukaan.
Mutta mukavaa oli, kesti noin puoli tuntia. Vauvat jaksoivat hyvin, vaikka osalla olisi ollut päikkäriaika. Lattialla ollaan pehmustetun ja muovitetun alustan päällä, siis tosi ison alustan päällä.
Meitä oli taiteiden yössä siellä ehkä noin 15 vauvaa ja vanhempaa.
Malmitalossa 21.3. englantilaista vauvoille sopivaa teatteria.
Siellä on silloin muutenkin Vaippakansan karkelot eli myös värikylpyä.
Katso lisätiedot malmitalon www-sivuilta ;)
Vauvateatteria, vauvojen värikylpyä, taaperokursseja yms. löytyy Taidetalo Pikku-Aurorasta Espoosta: www.pikkuaurora.fi
onko pk-seudulla???