Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Imetyksen lopetus, lapsi kohta 2v!! Auttakaahan..

Vierailija
22.03.2010 |

Olen työssäkäyvä yh ja jotenkin tilanne on päässyt lipsahtamaan siihen, että kohta 2-vuotias lapseni saa edelleen tissiä. Kun lapsi oli reilun vuoden ikäinen ajattelin, että kyllä se sitten itsekseen loppuu, kuten monet sanovat. No ei näytä loppuvan. Ja kaiken lisäksi saa siis tissimaitonsa illalla ennen nukkumaanmenoa ja yöllä ehkä kerran.. päivisin on hoidossa ja viikonloppuisin olemme yleensä menossa, joten ei huomaa kaivata tissiä..



Tämä on jotenkin niin hankalaa ja tuntuu pitkittyvän loputtomiin. Olen siis yrittäjä ja teen pitkiä päiviä ja usein vielä lapsen nukahdettua on paperitöitä. En kertakaikkiaan jaksa kanniskella tissin perään huutavaa lasta yökaudet, jos nukahtaa tissille parissa minuutissa :( Saan jo nyt aivan liian vähän unta! Lapsen isä ei ole kuvioissa, joten sillä tavalla en saa apua tähän.



Siis nyt ihan käytännön vinkkejä kehiin!! En muutenkaan ole mikään imetys-intoilija, joten en kaipaa yhtään lisää läksytystä. Enkä ole kehdannut enään juuri kenellekään tutuillekaan aiheesta avautua, kauhistelivat jo vuosi sitten, että miten noin pienikokoisella riittää maitoa. Ei jaksa kuunnella. V*****aa!

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
23.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä vaiheessa taidan tosiaankin kokeilla ainakin tuon laastaritempun... kiitos muistakin vinkeistä! Haluan siis tosiaan itse jo lopettaa imetyksen, ei ole kyse mistään ympäristön paineista. Onhan se tosi sääli, kun lapselle "tissihetki" iltaisin näyttää olevan ihana odotettu asia, mutta itseä on alkanut jo tosiaan ärsyttämään. Kaksi vuotta saa riittää. Tuntuu, että pitäisi viimein saada oma kroppa takaisin ihan kokonaan. Lisäksi lapsella on tapana huudella ympäriinsä "äiti antaa kotona tissimammaa" tai tärkeässä palaverissä "kato, äitin tissi!". Jos haluaisin jatkaa niin huudelkoon, mutta kyllä parivuotias on jo omasta mielestäni maitonsa saanut..



Odottelen pääsiäiseen, kun on vähän pidempi loma ja yritän jaksaa! Kiitos teille :)



AP

Vierailija
2/20 |
11.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei ! Tää kommentti tulee aika myöhään, mutta kiitän itsekkin näistä asiallisista imetyksen lopetus vinkeistä. Vanhempi on jo murrosikäinen, joten tämän 2.6 v kohdalla en pysty/ halua samaa nopeaa imetyksen lopetusta toteuttaa..täältä löytyi omia tietoja/ tunteita tukevia neuvoja.. Meillä niin sitkeä sissi, että kivoissakin paikoissa yhtääkkiä muistaa rinnan.. Yöllä ei juuri huuda, kuin kerran, mutta unissaan pyörii ja pyytää pikkuisen maitoa. Ei ole ollut tuttia, pulloa, nokkamukia käytössä ja muutenkin aika liikkuvainen lapsi. Erittäin terve ollut ja kehittynyt hyvin, joten ei ole ollut sijemmin halua lopetella. Nyt viimeinen puolivuotta on ollut rankkaa, kun vähän töitäkin täytyy tehdä.. Tämä pikkuinen ei omaan tahtiin halua luopua , joten täytyy yrittää portaittain lopettaa !

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
11.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa siltä, että sulla on imetysväsymys. Noita kausia tulee pitkän imetyksen aikana, mutta kyllä niistä pääsee yli. Pari imetystä päivässä (tai illassa ja yössä) ei oikeasti ole paha ja noista öistäkin pääset helpommalla kun annat maitoa ja lapsi nukahtaa nopeammin. 

Tsemppiä sulle! Kyllä ne imetyskerrat siitä pikku hiljaa vähenee. Tyypilliseen imetyksen kulkuun kuuluu, että äiti on valmis lopettamaan ennen kuin lapsi, mutta kyllä se lapsikin sieltä perästä tulee. Se on kuule hieno fiilis kun imetys on siinä pisteessä, että alkaa jo nähdä, että vuoden sisällä se loppuu! Tulee sellainen voittajaolo, että woohoo, ollaan jo loppusuoralla. 

Vierailija
4/20 |
11.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.04.2015 klo 18:03"]

Tsemppiä sulle! Kyllä ne imetyskerrat siitä pikku hiljaa vähenee. Tyypilliseen imetyksen kulkuun kuuluu, että äiti on valmis lopettamaan ennen kuin lapsi, mutta kyllä se lapsikin sieltä perästä tulee. Se on kuule hieno fiilis kun imetys on siinä pisteessä, että alkaa jo nähdä, että vuoden sisällä se loppuu! Tulee sellainen voittajaolo, että woohoo, ollaan jo loppusuoralla. 

[/quote]

Jotkut lapsethan haluavat imeä todella pitkään, oliko se luonnollinen vieroittumisikä 3-7v. Ymmärrettävää, jos ei äiti ihan niin kauaa halua jatkaa.

Vierailija
5/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitillä on nyt tissit menny rikki ja tullu pipi..Näin meillä on 3 imetystä lopetettu..Muutamassa päivässä unohtuu. Aamulla esittelet rikkinäiset tissit. aijaijai..

Voimia!

Vierailija
6/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse valvon toista yötä ilman tissiä 12kk kanssa. melko työlästähän tämä on, mutta odotan ja toivon, että viikon päästä saan nukkua täysiä öitä. päivisin imetän vielä, mutta tarkoitus on pikkuhiljaa lopettaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

auttoi nimenomaan se, että isä nukkui lapsen kanssa, ja tyynnytteli yöllä... Mutta se ei tietenkään ap:ta auta. Mutta olisko ketään, esim isovanhempia, jotka voisivat auttaa? Lapsi yökylään pariksi yöksi..?



Jos ei, niin sitten on vaan tehtävä päätös, ja pysyttävä siinä. Hankalaa se on, mutta ei siinä muukaan auta. Ensin vaikka koitat saada sen yöimetyksen pois, sitten iltaimetyksen.



Niin, ja meillä poika 1v5kk, kun vierotettiin.

Vierailija
8/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnittelut imetyksen onnistumisesta. Tuosta imetyksestähän on ollut lapselle hyötyä, joten turha sitä on hävetä. Lopeta imetys, jos olet sitä mieltä, että hyödyt siitä suurempia kuin haitat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tisseissä pipi.



Minä myös käytin tota laastarikikkaa reilu 1,5v lapseen. Aina kun lapsi kinusi tissiä, riitti se että näytti laastarien olevan siellä vielä ja tarjosi maitoa nokkamukista. Se menee yllättävän helposti kun vaan pitää päänsä. Muistaakseni pari päivää tarkisteli välillä joko laastari on poistettu, sitten ei enää välittänyt. Missään vaiheessa ei varsinaisesti itkenyt tissin perään, koska tarjottiin maitoa Aventin nokkamukista.

Vierailija
10/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä tavalla meillä päästiin eroon tissittelystä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pois ilta- tai yöimetys. Viestistäsi huokuu turha itsesi soimaaminen. Jos nyt haluat vähentää, voisit miettiä, kumman imetyskerran jätät ensin pois. Voisit myös ehkä miettiä, onko tulossa loma-aika tai muuten helpompi aika, jolloin voisit vieroittaa. Eli voisitko vielä antaa teille vähän lisäaikaa vai onko mitta tullut nyt täyteen?

Vierailija
12/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kanssa. Lapsi kävi muutaman viikon ajan harvakseen tarkistamassa, vieläkö tissi on kipeä, mutta siihen se jäi. Varuiksi oli laastarit ulottuvilla jonkin aikaa, mutta en kokenut rasittavaksi, kun meni niin helposti muuten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli vähän sama tilanne. Imetin nukkumaan mentäessä liki 3-vuotiaaksi ja yöllä silloin tällöin. En muuten. Lopetin nyt jouluna ja sanoin että tonttu vei "maitonapin" (=lapsen nimitys nännille) tonttuvauvalle iltaisin. Puhuimme siitä jo ennen joulua että lapsi sai valmistautua. Lapsi tietty halusi sitten nähdä oliko näin jolloin näytin/pullistin rinnasta vain kohtaa jossa nänni ei näkynyt ja täydestä meni. Mielestäni ainakin meidän lapselle oli helpompi että nänniä ei muka olisi ollenkaan kuin että se olisi siinä ihan lapsen ulottuvilla mutta esim. laastarin peitossa. Vähän lapsi protestoi mutta tosi vähän. Ymmärsi pienen tonttuvauvan tarvitsevan maitoa enemmän. Nythän olis hyvä ajankohta et pääsiäispupu veisi maidon poikasilleen ;).



Se oli kyllä niin helppoa kun lapsi nukahti vartissa rinnalle. Nykyisin ilman rintamaitoa nukuttaminen kestää helposti kolmekin varttia, (onneksi yöheräilyt vastaavasti loppuivat). Olen sitten saattanut nukuttaessa tehdä vaikka hommia läppärillä sängyssä istuskellen. Tiedän että voisi unikouluttaa yms. mutta en halua että lapsi tuntee itsensä turvattomaksi vaan olen paikalla niin kauan kuin nukahtaa ja lapsen sänkykin on makuuhuoneessamme. Isommat lapset ovat itse halunneet omii huoneisiinsä neljä täytettyään joten odotan aloitetta lapselta itseltään. Aika lapsentahtista on siis kasvatus tältäosin vaikka muuten aika tiukka kasvattaja olenkin. Voimia ap:lle. Sinä päätät imetyksen lopetuksen ajankohdan ja tavan. Älä anna ympäristön paineen päättää puolestasi.

Vierailija
14/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella voimakastahtoinen ja tempperamenttinen kuopukseni imi tissiä 2,5 -vuotiaaksi. Lopetin juuri noin, että ensin sanoin, että saa vain illalla (siinä kohtaa olet jo menossa) ja sitten se loppui kokonaan. En laittanut laastareita tms. päätin vain, että nyt loppuu. Sanoin, että tissimaito on vauvoja varten ja kun vauva kasvaa isoksi, niin se vaan loppuu. Ja sitten kuuntelin sitä itkua ja huutoa useamman illan ja tarjosin maitoa nokkamukista. Oleellista on, että päätät ja pidät mielessä, että jaksamalla sen viikon pääset jatkossa helpommalla.

Ota viereen, lohduta ja silitä. Älä kanna tms. josta jäät seuraavaan nalkkiin sen lapsen kanssa. Tee se viikonloppuna ja koeta vaan kestää. Huuto on kamalaa, mutta siihen ei lapsi kuole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari yötä kestävällä työmatkalla. Se oli siinä. Ja kun lapsi sitten parin päivän päästä pyysi rintaa, sanoin, että maitoa ei enää tule, mutta sä voit tulla syliin.



Pitkään pitkään meni niin, että lapsi halusi aina tulla rauhoittumaan syliin ja laittaa toisen kätensä rinnalle. Musta se oli aika suloista.



Ei sulla ole pitkässä imetyksessäsi mitään häpeämistä, vaikkei siitä myöskään tarvi kenellekään avautua. Eikä äidin koolla ole tekemistä maidon määrän kanssa;)

Vierailija
16/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin sä ne maitonapit sit piilotat?

Meillä oli vähän sama tilanne. Imetin nukkumaan mentäessä liki 3-vuotiaaksi ja yöllä silloin tällöin. En muuten. Lopetin nyt jouluna ja sanoin että tonttu vei "maitonapin" (=lapsen nimitys nännille) tonttuvauvalle iltaisin. Puhuimme siitä jo ennen joulua että lapsi sai valmistautua. Lapsi tietty halusi sitten nähdä oliko näin jolloin näytin/pullistin rinnasta vain kohtaa jossa nänni ei näkynyt ja täydestä meni. Mielestäni ainakin meidän lapselle oli helpompi että nänniä ei muka olisi ollenkaan kuin että se olisi siinä ihan lapsen ulottuvilla mutta esim. laastarin peitossa. Vähän lapsi protestoi mutta tosi vähän. Ymmärsi pienen tonttuvauvan tarvitsevan maitoa enemmän. Nythän olis hyvä ajankohta et pääsiäispupu veisi maidon poikasilleen ;). Se oli kyllä niin helppoa kun lapsi nukahti vartissa rinnalle. Nykyisin ilman rintamaitoa nukuttaminen kestää helposti kolmekin varttia, (onneksi yöheräilyt vastaavasti loppuivat). Olen sitten saattanut nukuttaessa tehdä vaikka hommia läppärillä sängyssä istuskellen. Tiedän että voisi unikouluttaa yms. mutta en halua että lapsi tuntee itsensä turvattomaksi vaan olen paikalla niin kauan kuin nukahtaa ja lapsen sänkykin on makuuhuoneessamme. Isommat lapset ovat itse halunneet omii huoneisiinsä neljä täytettyään joten odotan aloitetta lapselta itseltään. Aika lapsentahtista on siis kasvatus tältäosin vaikka muuten aika tiukka kasvattaja olenkin. Voimia ap:lle. Sinä päätät imetyksen lopetuksen ajankohdan ja tavan. Älä anna ympäristön paineen päättää puolestasi.

Vierailija
17/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä asiahan imetys on. Jätä muiden kommentit omaan arvoonsa. Tsemppiä lopettamiseen! Itse en osaa neuvoa kun lapseni ovat vierottuneet itsekseen. Onneksi maidon määrä ei riipu äidin koosta =)

Vierailija
18/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

helposti, sinuna jatkaisin samaan malliin. Kerroit tekeväsi pitkiä päiviä ja olet varmaan silloin erossa lapsestasi. Mikä ihana läheisyyden tankkaus illalla se tissihetki onkaan lapselle.

Jos sinua itseäsi ei haittaa/inhota imettämisen jatkaminen, niin anna mennä vaan. Ei tarvitse kertoa muille, se on sinun ja lapsesi asia.



Meillä myös oli kolmas lapsi kovasti mieltynyt tissiin. Ajattelin, ettei lopeta koskaan, mutta niinpä vaan 2v4kk iässä tuumasi yhtenä iltana, että ei tittiä enää. Ja se loppui siihen.



Jos olisin sinä, jatkaisin imetystä iman stressiä.

Vierailija
19/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä suihkussa lapsi näkee että "maitonapit" on paikoillaan, siksi sanoinkin että tonttu hakee ne iltaisin ;). Ekat viikot tosin välttelin ettei lapsi näe minua alasti. Lapsi vaihtoi imemisen rintojen silittelyyn ja antoi niille iltapusutkin monta viikkoa. Muutaman viikon päästä kun maidontulo oli lakannut ja lapsi halusi maitoa niin annoin yrittää. En tiedä tuliko sieltä jotain vanhaa maitoa vai mitä kun lapsi vain irvisti eikä halunnut maistaa enää sen jälkeen...

Vierailija
20/20 |
22.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos näistä :)