Miten 5 henkinen perhe matkustaa laivalla, yksikö lattialle nukkumaan, saako patjaa tms?
Kommentit (8)
toisessa alasängyssä nukkui 2 (äiti ja 6 v). Isä, 5 v ja 10 v nukkuivat omissa sängyissä. 6 v pyörii vähiten unissaan, siksi hänen kanssaan voi hyvinkin nukkua kapeassa sängyssä.
Lippuja varatessa yksi lapsista laitettiin kansipaikalle (kun hyttiä kohden max hlömäärä on 4). Tästä on ohje Siljan sivuilla.
Silja Serenadella ja Symphonylla: Perhehytti: Hytti kahdelle aikuiselle ja 3-4 lapselle kansilla 8-11. Tämä hyttiluokka on kokonaan varattu perhematkailuun (varattavissa ainoastaan vähintään 5 hengen lapsiperheille). Hyteissä TV, Xbox (vuokra 10 ¿) ja jääkaappi. Aamiainen ei kuulu matkan hintaan.
Silja Europalla: Perhehytti
Osa Seaside-luokan 2 ja 4 hengen hyteistä (9 m2) kannella 5 voidaan yhdistää 6 hengen perhehyteiksi. Hinta on kahden Seaside-hytin yhteishinta.
Osa Turisti I -luokan hyteistä (9 m2) kannella 5 voidaan yhdistää 8 hengen perhehyteiksi. Hinta on kahden Turisti I -hytin yhteishinta.
Aikaisemmin pienimmälle lainattiin laivan matkasänkyä, mutta nyt kaksi aikuista ja yksi lapsi nukkuvat alasängyissä, jotka työnnetty yhteen ja kaksi lasta yläsängyissä. Ja hyvin mahtuu.
Kun kaikki vähän isompia, siirrymme family-hyttiin.
Ja tosiaan, hytissä saa olla niin monta ihmistä, kun itse kokee sinne mahtuvan, " ylimääräiset" merkitään kansipaikoille, ettei laivan henkilömäärärajat ylity.
Kysyjä olisi voinut kertoa että millä laivalla suunnittelee matkustamista. Ja vastaajat voisivat ottaa huomioon että elämää on Helsingin ulkopuolellakin. Helsingistä lähtevissä Silja Serenadessa ja Symphonyssa saa 4 hengen hytissä alavuoteet yhteen, eli toinen alasänky on irtonainen sänky. Mutta Turusta lähtevässä Silja Europassa alasängyt eivät ole irti joten niitä ei voi siirtää yhteen!
ja oletin myös, että Hesan ulkopuolella on elämää.
Esimerkkinä toimi laivareissu Tku-Tukholma ja siksi mainitsin tuon kapean sängyn (ja ihmettelin salaa mielessäni, enkö vain huomannut, että sen olisi saanut jotenkin vedettyä irti seinästä...)
muuten varmaan pitää ottaa kaks hyttiä? Niillä on kuitenkin matkustajamäärissäkin kiintiöt, ei ne voi myydä 10 ihmistä per hytti vaikka kuinka vakuuttaisi, että kyllä me hyvin mahdutaan.
Olikohan se niin että toinen alasängyistä oli levitettävä.
Meillä oli kuopukselle oma ilmapatja ja makuupussi. Patja mahtui juuri alasänkyjen väliin lattialle, mutta eipä me hytissä muuta tehty kuin nukuttiin. Kuopukselle piti ostaa matkalippu kansipaikalle.