Onko lapsesi toteuttanut jotain sellaista, mistä haaveilit lapsena
mutta et rahan tai jonkun muun syyn vuoksi koskaan itse toteuttanut/saanut?
Kommentit (6)
tippa tulee linssiin. Lapsena en päässyt soittotunneille enkä saanut soitinta
taitavia. Ovat myös saaneet kokeilla kaikkia mahdollisia harrastuksia, minulle määrättiin harrastukset vanhempien taholta.
lapseni saavat protestoida vanhempiaan vastaan (ja tekevät sen usein intohimoisella antaumuksella, argh) ja olla huonolla tuulella. Heitä ei piiskata.
Rahaa edellyttäviä asioita: ulkomaan matkat ja asuminen rivitalossa (ei kerrostalossa). Ulkomaan matkoista eivät oikein perusta, menisivät mieluummin mummin luo (Suomessa) kuin matkalle ulkomaille. Rivitalo on ehkä toivotumpi juttu. Tosin pienempänä esikoinen vaati, että muutettaisiin kerrostaloon aina sen jälkeen, kun olimme vierailleet kerrostalossa asuvien ystävien luona.
Mitä tästä opimme: kannattaa miettiä, ettei paikkaa omia vaillejäämisiään hankkimalla tai mahdollistamalla lapsilleen jotain sellaista, mitä he eivät itse tarvitse ollakseen onnellisia.
vuoksi minua kiusattiin ja koulun uimaopetus oli helvettiä. Kyllä, unelmoin uimataidosta, haluaisin edelleen oppia uimaan, mutta en ole vielä uskaltanut uimakouluun. Kolmevuotiaani osaa sukeltaa, hyppää riemusta kiljuen suin päin veteen ja osaa pian uida. Ja hän nauttii vedestä ja uimisesta. :')
poikani saavutti juuri judossa mustan vyön.
Itse haaveilin tuosta aina, mutta laiskuuttani tai jonkun muun tekosyyn takia en ikinä saavuttanut.
ja kuopus hallitsee tietokoneet