Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan jättänyt ristiäiset pitämättä vaikka kuuluu

Vierailija
18.01.2010 |

kirkkoon? Tai pitänyt sitten myöhemmin? Meillä lapsi nyt 7 viikkoa ja ristiäiset pitäisi olla parin viikon päästä enkä millään jaksaisi alkaa järjestämään :( Emme ole edes pyytäneet kummeja vielä kun emme osaa päättää.



Itselläni on hieman masennusta tai alakuloa, lapsi ei ole täysin terve ja alku oli aika rankkaa, vaikka nyt meneekin siltä osin ihan hyvin.



Masentaa ja itkettääkin, tekisi mieli vain lähettää nimilappu maistraattiin ja unohtaa koko kekkerit..



Ps. Äitini on kuollut, joten sieltä suunnalta ei ole apua tulossa. Anoppi kyllä auttaa mutta en silti jaksaisi..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitään aikarajaa ei kastajaisille ole. Ainoa aikaraja on se, että nimi pitää ilmoittaa maistraatille. Nimenanto ja kastaminen eivät kuitenkaan kuulu yhteen vaan ovat toisistaan erillisiä. Eli paperi menemään vain maistraattiin, ja pidätte kastajaiset sitten aikanaan, jos pidätte.

Vierailija
2/5 |
19.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja keskity vauvaasi. Ennätätte kyllä juhlia myöhemminkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkään vauva ei ollut ihan terve ja oli kaikenlaista. Laitoin nimipaperit maistraattiin ja ristiäiset pidettiin reilun 5kk iässä, jolloin jaksoin itse ne järjestääkin.



Tutulla ero yms kuvioiden takia ristiäiset olivat lopulta vasta 9kk ikäisenä.

Vierailija
4/5 |
19.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kasteeseen tarvita kuin pappi ja kummit. Juhlat ei ole pakollisia. Mu on juhlittu sitten muuten, muina aikoina, milloin milläkin syyllä.

Vierailija
5/5 |
19.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meinattiin kanssa jättää väliin kokonaan. Vauva syntyi sektiolla(hätä) ja keneltäkään emme saaneet apuja. Pidettiin sitten kuitenkin, ulkoistin kodinsiivouksen ja kakut tilasin, matot heivattiin äkkiä pesulaan...



Äitini kuoli reilu puolivuotta aikaisemmin, anoppi ei taas ole koskaan auttanut juuri missään. Pysyy mieluisesti poissa. (jopa välillä juhlista johon hänet on kutsuttu)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme seitsemän