2tuntia 7supistusta
ja rv30. suurin osa täysin kivuttomia, muutama jo tuntui ikävältä... Pari päivää supistellut aika useesti, eipä tarvii kun sohvalta tai sängystä nousta niin jo supistaa, plus ikävääkin ikävämmän tuntusia vihlaisuja ollut tässä parin viikon ajan... huomenna neuvola, siellä pääsee siis asiasta keskustelemaan, kysynkin nyt jos jollain yhtä useesti harjotussupistuksia, onko tullut ongelmia?
Kommentit (3)
vaikka mulla onkin sujunut kaikista supistuksista huolimatta hyvin tähään päivään saakka, niin silti sinun ei välttämättä suju. Joten kuulostele oloasi ja käy polilla / synnärillä jos siltä tuntuu.
Sinun raskaus on sinun raskaus.
Minun tapaus vaan osoittaa sen, että aina ei kuitenkaan ole hätää, vaikka pistääkin säikähtämään.
t. 2
mutta jos supistukset ovat kipeitä , säännöllisiä ja kestää pidempään kannattaa seurailla tarkemmin
mut säikäytti supistukset rv 26 ja siitä eteenpäin.
Välill ihan 10 min välein tunnin - parikin ennen kuin loppuivat. Lähinnä iltaisin vaivasivat. Jouduin käymään polillakin kun supistukset avasivat kohdunsuuta (rv 31 1cm auki ja kohdunkaula lyhentynyt 2cm:iin)
Jotkut supistuksista tuntuivat jo ilkeiltkin ja välillä vihloi kohdunsuulle kuin sukkapuikolla olisi työnnetty.
Noh, tuntemukset ovat jatkuneet tähän päivään saakka, nyt tilanne oli viimeviikolla tämä: sormelle auki (reilu sentti) ja kaulaa jäljellä 2cm.
nyt, siis tänään rv 39+4