puutarhaihmiset: tomaatintaimista?
olen kylvänyt tomaatintaimia noin kuukausi sitten. Ne itivät melko nopeasti mutta nyt niissä on jo kohta kolme viikkoa ollut pelkät sirkkalehdet, eikä niitä oikeita, oikean muotoisia lehtiä tule ollenkaan. Mielestäni aikaisemmin ne ovat alkaneet tulla nopeammin. Missä vika?
Kommentit (4)
niille jotenkin vielä tehdä jotain?
Lisätä sitä ravintopitoista, muttei vahvaa multaa. Siirrä valoisampaan, laita muovipussi päälle kasvihuoneeksi...
Ja voithan kylvää jonkun siemenen lisää.
Voi olla myös valon puutetta, aurinkoisia päiviä ollut kuitenkin vähän. Liika kosteus/kuivuus jarruttaa myös kasvua.
Mä jättäisin ne kasvamaan ilmavaan paikkaan jossa valoa, tekisin uusintakylvön myös varmuuden vuoksi.
Olen ammattilainen ja kylvän vasta huhtikuun lopulla, kasvavat nopeasti kun valoa alkaa olla riittävästi.
Joitakin kukkien siemeniä kylvän jo maaliskuussa kuten leijonankidat: ovat hitaita, orvokkeja: voi istuttaa aikaisin ulos, ahkeraliisat myös aikaisin, tosin helpompi ostaa valmiina.
Ota uusi kylvö nyt. Muista lannoittaa ja antaa lisävaloa. Kylvä suoraan pestyihin maitopurkkeihin (leikkaa 5 cm yläosasta pois) ja lisää multaa sitä mukaa kun taimi kasvaa. Taimi tekee uusia juuria runkoonsa ja vankistuu.