Tyhmä kysymys: Onko kivitaloissa hiiriä?
Siis jos rakennamme uuden kivitalon, tuleeko sinne väistämättä hiiriä jossain vaiheessa?
Kommentit (9)
Jos onnistuisitte rakentamaan niin tiiviin talon, etteivät sinne pääse hiiretkään, niin ette voisi asua siellä itsekään ilmastoinnista huolimatta.
Talon pihalle voi asentaa kissa-nimisen hiiriä ja rottia estävän laitteen.
Kissoja ei varmaan saa pitää ulkokissoina... Kävisikö sellainen tekokissa, niin kuin " variksenpelättimenä" ?
Ap
viime talvena loukutettiin 7 hiirtä saunasta....
Meillä on loukkuja pihalla, vintillä, ja mm. kodinhoitohuoneessa. tehokasta .
Vähä sama kuin kysyisi onko kaupungissa rottia.
On. Ei riipu rakennusmateriaalista vaan rakenneratkaisuista.
Jos hiiri tahtoo taloon sisälle, se sinne myös pääsee. Hiiri on taitava kiipeilijä, ja mahtuu läpi alle sentin kokoisesta reiästä.
Tiilitaloihin tehdään julkisivun alaosaan tuuletusraot, joiden koko riittää hyvin hiirelle lämmöneristetilaan pääsemiseksi. Ja siitähän sitten hiiri kätevästi kaivautuu läpi.
Lämmöneristetyistä harkoista muuratuissakin taloissa on aina jossain hiirenmentäviä reikiä.
Suosittelisin sitä kissaa. Pitää sisätiloihin pyrkivät hiiret herran nuhteessa.
Kannattaa rakentaa aina uusi talo kun näet hiiren...
Vierailija kirjoitti:
Kissoja ei varmaan saa pitää ulkokissoina... Kävisikö sellainen tekokissa, niin kuin " variksenpelättimenä" ?
Ap
Ei, mutta jos pistää tekohiiriä, niin oikeat katsoo, että täällä olikin jo asukkaita, ja lähtee toisiin taloihin. Eli ne auttaa, kokemusta on :)
ovat purreet reitin tiilen läpi välikattoon.