Rv33 voiko mennä kylpylään? Voiko uida? Käydä saunassa?
Kommentit (5)
Olen ymmrtänyt, että voi. Viimeisenä kuukautena ilmeisesti ei enää uimista suostella. Saunomisessa ei ongelmaa.
Lääkäri katsoo onko kohdunkaula lyhentynyt, joillanhan se voi olla jo vähän aukikin tai voi olla esim jotain pientä vuotoa tms, joka altistaa sillä että voit vaikka saada jonkun infektion siellä.
Saunassahan voi aina käydä kun vaan laitat jonkun muovisen laudeliian alle. Ja varmasti esim kylmemmissä normalialtaissa voi olla aika turvallista käydä, mutta itse en kyllä menisi raskaan ollessa esim lämpimiin porealtasii, niissä on niin paljon ihmisistä irronnutta saastaa ja siinä kasvavia pöpöjä että yök!
Jos kohdunsuu on kiinni niin voi uida. Mulla helpottaa kipuja uiminen niin hyvin että meinaan jatkaa niin kauan kun lupa on.
Nimenomaan juuri rv 33 kietoudutaan pumpuliin. Sulkeudutaan pimeeseen huoneeseen ja odotellaan lapsivesien menoa.
Soitin kättärille aiheen tiimoilta kesällä ja sanoivat, että sitten ei enää uimaan, kun lapsivedet menneet :)
Mulla oli tuolloin rv 39 meneillään ja snoivat, että järveen ja saunaan vaan. Kylmä vesi tosin saattaa aiheuttaa supistuksia, joista ri tuolloin olisi ollut haittaa. Ei kyllä tullut edes suppareita.