Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pitääkö teidän mielestä vieraisilla rajoittaa lasten keksinsyöntiä

Vierailija
14.09.2007 |

ja kakunsyöntiä? Tyyliin vai yksi pala kakkua? Kun oltiin kylässä, meidän lapsi söi kaksi palaa kakkua (oli tosi iso kakku, muuten en aina anna), palan kääretorttua, kaksi suklaapiparia ja yhden digestiivin.



Olenko nyt törkeä curlingmamma =)? Toisaalta sitten kun olen kieltänyt ettei saa ottaa kuin yhden keksin tms., saan usein vastaukseksi annan lapsen syödä vaan. Eli kuuluuko tämä anna lapsen syödä kommentointi ikään kuin asiaan ja mun kuuluu silti kieltää?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieti sellaista vierasta, joka syö murutkin lautaselta! Kuuluuko hyviin pöytätapoihin?



Sun tapaus ihan ok.

Vierailija
2/3 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä joku raja. Tuttavaperheen muksut syövät aina

kupit tyhjiksi ja saa laittaa lisää jos aikuisetkin haluavat saada. En minä kehtaa antaa muksun rohmuta keksitolkulla tai mitä sitten onkin tarjolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi harvoin rajoitan koska mun lapsille ei yleensä erityisen hyvin makea maistu. Jos lapsi vetää keksiä ja kakkua kaksin käsin niin totta kai pitää rajoittaa. Yksi kutakin sääntöä voivat käyttää ne jotka ei osaa katsoa kokonaisuutta ja muuten käyttää järkeään.