Jos se hoitsujen työ on teistä nyt NIIIIN arvokasta, niin kai sit sallitte sen, että niille maksetaan siitä kunnolla??
Ihan käsittämätöntä haukkua hoitsuja ja laittaa niitä vastuuseen mahd. tulevista tapahtumista.
Ei ne sillä pelkällä auttamisenhalulla elätä itseään!
Kommentit (5)
hoitaja ei töissä ollessaan tee mitään, osaa mitään, ole vastuussa mistään, on vain lääkärin käden jatke; syö ja juoruaa, jos ehtii potilaiden rääkkäämiseltä. Eikä tietenkään ansaitse palkankorotusta, hyvä jos palkkaa, kun kerran kutsumustyötä tekee.
MUTTA kun hoitaja irtisanoutuu, hänestä tulee murhaaja; syyllinen tuhansien ihmisten kärsimykseen ja kuolemaan, kiristää yhteiskuntaa viemällä osaamisensa pois.
Oon täällä palstalla kauan pyörinyt, mutta tämä väitteiden ristiriita on huima jopa palstan yleinen taso huomioon ottaen. Olkaa ihmeessä vihaisia ja katkeria, muta yrittääkää nyt tehdä edes itsellenne selväksi, kummasta on kysymys.
mutta niin tekee moni muukin. ja nykyiset palkkahalut ovat täysin epärealistisia.
miksi ihmeessä sitä 12% kototusta ei otettu vastaan?!
4
Hoitsut haluavat korkeaa palkkaa, koska ovat " vastuullisessa" työssä.
Kun vastuu tulisi heidän kannettavakseen, niin se vastuu pallotetaankin kunnille/valtiolle/kelle muulle vaan, joka ei heille suostu maksamaan tarpeeksi.
vaikka sun henkkoht mielipitees olis mikä, kyllä se valtio on vastuussa näiden asioiden järjestämisestä. Halusit tai et. Vastuu on hoitajalla hänen työvuoronsa aikana potilaista, joita hän hoitaa. Eihän kukaan ole väittänyt, että hoitaja kantaisi vastuun terveydenhuollon järjestämisestä, täytyy olla jo todellinen daiju joka on niin käsittänyt.. Jos työ loppuu, loppuu vastuukin. Aivan yksinkertaista.
Lähinnä täällä on väitetty - kuten varmasti hyvin tiedät -ettei hoitajalla ole vastuuta, koska lääkäri kantaa sen kaiken. Mutta tokihan tiesit myös sen, että lääkäritkin ovat tätä keinoa käyttäneet, tosin pienemmässä mittakaavassa.
ja vaikka ison perheen samalla. Saati sitten jos olisivat ottaneet 12% korotuksen vastaan!
Vierailija: