Mikähän siinä on että fyysisesti rankkaa työtä arvostetaan palkan muodossa paljon vähemmän kuin toimistotyötä?
Että jos sie kokopäivän rakennat taloa on palkka puoltapienempi kuin jos kokopäivän suunnittelet paperille sitä taloa.
Miksi fyysistä työtä arvostetaan vähemmän kuin henkistä?
Kommentit (4)
varakkaiden lapset vaan pääsi rahakkaisiin sisätöihin ja oppimattomalle surkimussakille jäi fyysiset työt, josta ei näille tietty tarvinnut mitään maksaakaan.
Kyllä kirvesmies ja muurari saavat paljon enemmän palkkaa kuin tavis toimistotyöntekijä. Ammattimiehet kyllä tienaavat erinomaisesti.
Rakennusala on todellinen rahasampo.
ihan hyvää palkkaa.
Pitkä koulutus pitää kyllä palkassa kompensoida, koska opiskelu on kituuttamista samalla kun ammattikoulun käyneet saavat jo täyttä palkkaa. Kuka viitsisi hankkia pitkän koulutuksen ja ottaa vaikka lainaa sitä varten, jos palkka ei olisi yhtään parempi. Kun niitä koulutettujakin tarvitaan.
ne kivut ja säryt minkä työ heidän elimistölleen aiheuttaa. Saatika kompensoisi ennenaikaisen eläkkeen ja luiden rappeutumisen ja kulumisen aiheuttamat vaivat.