Mina en juuri koskaan hae lapsia hoidosta, joten voin vaikka lorvailla kahvilassa lukemassa lehtea toiden jalkeen tai menna kuohuviinille.
Kommentit (3)
Oliko tarkoitus kehua sitä, että mielummin istut itse kahvilla kun hakisit lapsesi heti kun mahdollista hoidosta?
Et saa minunkaan sympatioitani.
Mutta joo siis mun mielestä kohtuu kaikessa. Kyllä meilläkin vuorotellaan lapsen viemisten ja hakemisten suhteen, mutta yleensä sitten siksi, että toisella vanhemmalla on jotain tähdellistä tekemistä, kuten töitä pidempään, asioita toimitettavana jne. Tähdätään myös siihen, että lapselle tulee mahdollisimman lyhyt päivä päivähoidossa, eli se joka vie saattaa mennä töihin myöhempään ja lähteä vastaavasti sieltä myöhemmin ja se joka hakee, lähtee töihin sitten ajoissa, että pääsee myös hakemaan lapsen ajoissa. Tässä mielessä vuorottelu on mielestäni vain järkevää ajankäyttöä.
Ja toki sitä välillä vuorotellaan vapaa-ajan menojen takiakin. Saatan hyvinkin mennä lasilliselle töiden jälkeen kavereiden kanssa kun mies hakee lapsen, ja JOSKUS on ihan kiva istua yksin rauhassa kahvillakin...Mutta ei kai kukaan oikeasti lorvi aina työpäivän päätteeksi kahviloissa lehtiä selailemassa tai tee jotain muuta, ihan vaan siksi, että ei OLE PAKKO hakea lasta kun toinen sen tekee. Eiköhän sitä pääsääntöisesti halua/olisi ainakin hyvä haluta perheensä luokse, jos se on mahdollista.
on mahdollista. Nykyvanhempien juttuja, että kaikki tehdään vuorotellen. Entäs se lapsi??? Idiootilta vaikutat! Istut kahvilla kun voisit viettää aikaa lapsesi kanssa!