Miten te muistatte jotain kouluaikaisia keskiarvoja noin hyvin?
Hämmästyttää, kun tuossa älykkyyttä käsittelevässä ketjussa ihmiset muistavat hyvin tarkkaan omia peruskoulu- ja lukioaikaisia keskiarvojaan. Minä en muista kuin suuntaa antavasti.
Järkyttävämpää ehkä on se, että en muista edes millaisilla arvosanoilla kirjoitin ylioppilaaksi. Pitää varmaan käydä kaivamassa todistukset esiin.
Syy siihen, että en muista niitä, on se, että niillä ei ole mitään merkitystä elämässäni tällä hetkellä. Pääsin todistusten ansiosta opiskelemaan yliopistoon haluamaani alaa, enkä ole noita todistuksia sen jälkeen tarvinnut. Vanhoilla suorituksilla ei enää ole minulle väliä.
Muistavatko muut omia keskiarvojaan ja yo-arvosanojaan noin tarkasti kuin tuossa ÄÖ-ketjussa?
Kommentit (6)
Yleensä sellaiset ei muista, joille asialla ei ollut merkitystä. (=koulu meni huonosti)
En mäkään muista, koska sillä ei ole enää merkitystä tosiaan. Keskivertoa vähän parempi olin aina, olin ahkera siis. Kaikenlaista muuta kyllä muistan, kaikkea epäoleellista muun muassa :).
Lukion päästötodistuksessa jompikumpi, joko maantieto tai bilsa oli ysi, muut lukuaineet kymppejä, liikunta kasi. Yläasteen päästötodistuksen keskiarvo oli ehkä 9,3 tai 9.4. En muista ihan tarkalleen. Kirjoitin kuusi ällää, silloin kun ei vielä eximiaa ollut.
Joskus tuntuu, että olen unohtanut enemmän kuin jotkut ovat elämässään oppineet. En enää muista esim. denotaation ja konnotaation tarkkaa määritelmää yms. mitä aikanani olen opiskellut ihan tosissani yliopistossa.
Kaivoin vanhat todistuksetkin sitten esiin, kun tämä rupesi häiritsemään. Kirjoitin viisi eximiaa ja yhden magnan. Lukion keskiarvo oli 9,3. Peruskoulutodistusta en löytänyt. Lienee vanhemmillani.
Tyhmänä en itseäni ole koskaan pitänyt ja älykkyyttäni en epäile. Tuntuu vaan siltä, että mulla on arjessa niin paljon tärkeää muistettavaa, etteivät harvoin tarvittavat pikkuasiat pysy mielessä.
ap
Ainakin ala-asteen viimeisen, ylä-asteen viimeisen, lukion päästötodistuksen ja tottakai yo-arvosanat. Joistakin yo-aineista muistan jopa pistemäärät. Olen ollut aina suorittajatyyppi ja minulle arvosanoilla on ollut merkitystä. Eihän niillä tietenkään sen jälkeen ole mitään tehnyt, kun opiskelupaikka oli selvä.
yo arvosanat muistan, muita en enää. Mutta olen huomannut että jotkut tosiaan muistavat tarkasti ja toiset eivät, nuoremmat muistaa yleensä paremmin. Työssäni kyselen niitä usein ihmisiltä. Niin, itselläni ikää 36, yliopistosta valmistunut ja vakityössä, joten en ole enää aikoihin tarvinnut todistuksiani. Toivottavasti ovat edes tallessa.