voiko vauvan puuron tehdä korvikkeeseen?
jouduin lopettamaan imetyksen eilen kerralla kokonaan lääkekuurin takia. vauva on 7kk ja syö jo kiinteitä ihan kunnolla, mutta ei osaa juoda pullosta eikä ole aiemmin korviketta saanut. nyt olen neuvoton, että paljonko neitin pitäisi sitä korviketta juoda päivässä (yritetään nokkamukista) ja voiko esim. nämä valmispuurot, joissa vesi vaan lämmitetään ja jauhot sekoitetaan mukaan, tehdä korvikkesta. lisäksi mietin, että saako vauva nyt tarpeeksi ravinteita jne???
Kommentit (2)
Mutta vauvojen valmispuurojauheissa taitaa melkein kaikissa olla maitoa/maitojauhetta mukana. Yritin joskus nimittäin etsiä maidotonta puuroa eikä sellaista ollut.
Kätevintä lienee tehdä ihan tavallinen vesipuuro ja lisätä sitten valmiiseen puuroon nestemäärää vastaava määrä korvikejauhetta. Samalla saa maitomäärän suuremmaksi kuin nestemäistä korviketta puuroon lisäämällä.
Voi tehdä korvikkeeseen. Kiinteitä syövän vauvan pitäisi juoda maitoa n. puoli litraa. Mutta muista laskea mukaan myös jugurtit ja vellit!
heather