Kuinka suuret etäisyydet Korkeasaaressa?
Kuinka pitkä matka tulee jos kiertää saaren ympäri? Olen menossa lasten kanssa sinne ja mietin tarvitseeko 3-v rattaat mukaan. On kyllä reipas kävelijä eikä tarvitse rattaita enää muuten.
Kommentit (3)
Eihän niistä rattaista mitään näekään, joten ihan turhaan olivat meillä jo silloinkin mukana. En siis ottaisi rattaita, varsinkaan jos lapsi on tottunut kävelemään muutenkin.
Meillä ainakin suurin väsyttäjä on ollut kävelymatka parkkipaikalta lippuluukulle (ehkä 400 m). Sitten lippuluukulta on toinen mokoma ensimmäisten eläinten luo. Jos kiertää koko saaren ristiin rastiin ja kävelyt parkkipaikalla mennen tullen käveltävää kertyy varmaan helposti 3-4 km.
Bussi menee lippuluukulle asti ja laiva vielä lehemmäs eläimiä.
mä kyl ottaisin rattaat mukaan. on kyl sen verran iso alue. sitten kun pysähtyy vielä tutkimaan eri eläimiä. aikuisetkin tarvii lepotaukoja.